Szefowa dyplomacji krytykuje polską ustawę

Kanada Series Top News luty 3, 2018 at 12:42 pm
Chrystia Freeland

Chrystia Freeland

Minister spraw zagranicznych Kanady Chrystia Freeland wyraziła zaniepokojenie przyjęciem w Polsce ustawy w sprawie IPN. Zwróciła uwagę, że nowe prawo zagraża wolności słowa i debacie akademickiej. 

- Kanada jest zaniepokojona możliwym wpływem polskiej ustawy na swobodę wypowiedzi w sprawie współudziału w Holokauście. Wzywamy Polskę do przestrzegania wiedzy naukowej oraz zapewnienie otwartej debaty i edukacji na temat okropności nazistowskich obozów śmierci – napisała kanadyjska minister spraw zagranicznych na swoim koncie w Twitterze.

Na podstawie nowych przepisów Polska będzie mogła sądzić i karać za przypisywanie Polakom zbrodni popełnionych przez Trzecią Rzeszę.

Poprawki w ustawie o Instytucie Pamięci Narodowej przewidują również kary za propagowanie zbrodni ukraińskich nacjonalistów i ideologii banderowskiej. Kary obejmują grzywny lub pozbawienia wolności na okres do trzech lat.

Jak donosił dziennik “The Globe & Mail” oraz “Ottawa Citizen” dziadek minister Chrystii Freeland ze strony matki – Michael Chomiak – był redaktorem nazistowskiej gazety wydawanej w języku ukraińskim w okupowanym przez Niemców Krakowie. Było to pismo znane z antyżydowskich artykułów propagandowych. Po wojnie rodzina Chomiaków emigrowała w 1948 roku z Austrii do prowincji Alberta w Kanadzie.

Freeland twierdzi, że informacje dotyczące związku jej dziadka z nazizmem są wynikiem rosyjskiej kampanii dezinformacji, jednak fakty te zostały potwierdzone m.in. przez zięcia Chomiaka, a zarazem historyka z Alberta University – profesora Johna-Paula Himkę.

Minister Chrystia Freeland (która jest pochodzenia ukraińskiego) podczas Forum Gospodarczego w Davos

Minister Chrystia Freeland podczas Forum Gospodarczego w Davos