Tajemnica tybetańskich mnichów

Porady babci Jelonki Series luty 5, 2018 at 9:53 pm

grzybek3Początki jego wytwarzania i spożywania wywodzą się najprawdopodobniej z  Kaukazu.  Podobno odkryli go przypadkowo kaukascy górale. Wiadomo jednak, że jest to napój  bardzo lubiany w wielu częściach świata, głównie w krajach azjatyckich, w tym w Chinach, Tybecie i Indiach. Bardzo prawdopodobne, że to właśnie dzięki niemu ludność kaukaska dożywa bardzo sędziwego wieku. Do Polski trafił przez pewnego profesora, który w trakcie swojego pięcioletniego pobytu w Indiach zachorował na raka wątroby. Leczący go  tybetański mnich podawał mu napar z tajemniczego grzybka, dzięki któremu profesor wyzdrowiał. Przed jego powrotem do Polski, mnich ofiarował mu szczep tybetańskiego grzybka, który rozpowszechniany jest od tamtej pory dalej i dalej.

Swoim kształtem bardziej przypomina posklejany ryż lub kalafior niż grzybka. Kefir, który powstaje z jego udziałem, jest jednym z najstarszych i najzdrowszych napojów fermentowanych, którym przypisano szereg właściwości leczniczych. Grzybki tybetańskie, mimo dość tajemniczo brzmiącej nazwy, nie mają nic wspólnego z grzybami –  to po prostu ziarna kefirowe, zwane też grzybkami jogów hinduskich. Te granulowane struktury mające niewielkie rozmiary (od 3 do 25 mm), służą jako baza do przygotowania kefiru cieszącego się doskonałą reputacją prozdrowotną. Dodatkowo, jest lekkostrawnym źródłem białka i wapnia w diecie.
grzybekkefirowy2Właściwości lecznicze grzybka
- reguluje przemianę materii, zapobiega zaparciom
- rozkłada tzw. „zły cholesterol” i złogi w naczyniach
- wspomaga leczenie chorób serca i naczyń wieńcowych, zawałów
- wytwarza naturalne i bezpieczne dla układu odpornościowego antybiotyki, a więc leczy stany zapalne w organizmie.
- hamuje wzrost komórek nowotworowych
- wspomaga leczenie chorób przewodu pokarmowego, wrzodów żołądka i dwunastnicy
- łagodzi skutki stresu, eliminuje zmęczenie, wyczerpanie
opóźnia proces starzenia
zbawiennie działa na nerki, pęcherz i przewody moczowe
pomaga walczyć z bezsennością
- reguluje ciśnienie tętnicze oraz poziom glukozy we krwi
- wspomaga leczenie chorób jelit, wątroby, śledziony i trzustki
- zewnętrznie: pomaga na oparzenia słoneczne

Kuracja grzybkiem
Kurację grzybkiem stosujemy przez 20 dni, pijemy go najlepiej przed snem. Po tym czasie robimy 10 – dniową przerwę. Cykl taki możemy powtarzać przez dłuższy okres, nawet parę lat. Robienie przerw nie jest konieczne. Ale organizm może się uodpornić na działanie grzybka, więc po przerwie substancje lecznicze działają lepiej.

Jak hodować grzybka?
Gdy posiadasz już cudownego grzybka, możesz rozpocząć jego hodowlę.
Zalewamy w słoiku dwie łyżeczki grzybka szklanką mleka (na 1 łyżeczkę grzybka ok. 150 ml mleka itd.) Po 24 godzinach mieszamy go i cedzimy przez sitko (plastikowe – grzybek nie znosi metalu). Grzybka na sitku płuczemy zimną bieżącą wodą aż woda po przepłukaniu grzybka będzie czysta. Ponownie umieszczamy grzybka w przepłukanym słoiku i zalewamy na 24 godziny mlekiem (nie zakręcamy słoika, najlepiej zabezpieczyć go gazą). Używamy zwykłego mleko pasteryzowanego, o krótkim terminie ważności. Można również stosować mleko kozie, ale proces  przetwarzania przez grzybka jest nieco dłuższy niż w przypadku mleka krowiego.

Uwaga: grzybek nie wypłukany po 24 godzinach i nie zalany mlekiem traci swoje właściwości i ginie, a zdrowy grzybek po 17 dniach podwaja się i można odstąpić go innej osobie. Jeżeli nie pije się tego napoju, należy codziennie zalewać go nowym mlekiem (tyle mleka, aby grzybek lekko pływał).

full of keffir, milk and yogurt cups liquidJak smakuje?
Napój mleczny produkowany przez drogocennego grzybka przypomina w smaku kefir. Jeżeli staje się bardziej kwaśny niż zwykle oznacza to, że grzybka zaczyna być za dużo. Należy wtedy zwiększyć ilość mleka, bądź pozbyć się części grzybka. Znakomicie smakuje z dodatkiem owoców (wedle upodobań).

Co zrobić z grzybkiem gdy wyjeżdżamy na urlop?
Kiedy mamy zamiar zrobić dłuższą przerwę w piciu napoju (urlop, wakacje) możemy grzybka zamrozić. W ten sposób można go przetrzymywać przez nieograniczony czas. Następnie wystarczy grzybka wyjąć z zamrażalnika i zalać mlekiem – po kilku dniach grzybek „wraca do formy”.
Kefir z grzybka tybetańskiego warto pić bez względu na wiek, płeć czy stan zdrowia i co najważniejsze – hodowla grzybka tybetańskiego jest bardzo prosta. Jeśli chcemy ją rozpocząć, niezbędna jest  jego zaszczepka. Możemy ją kupić przez Internet, w specjalistycznych sklepach albo po prostu dostać od znajomych. Podczas hodowli grzybek rośnie i zwiększa swoją objętość, więc z łatwością  można się nim podzielić.