Miesiąc w ogrodzie – luty

O ogrodach bez ogródek Series luty 6, 2018 at 1:40 pm

„Człowiek potrzebuje do życia ogrodów i bibliotek”

Cyceron 

Miesiąc w ogrodzie – luty
Dla zapalonych ogrodników luty to czas rozpoczęcia pierwszych prac w ogrodzie. Zimowe cięcia wykonujemy w czasie pełnego uśpienia roślin, gdy minie już ryzyko największych mrozów, aby zapobiec wycieku soków z ran. Podczas bezmroźnych dni możemy wykonac cięcia drzew i krzewów ozdobnych kwitnących latem i jesienią (np-krzewuszka cudowna,budleja Dawida, jaśminowiec wonny, tawuły japońskie, hortensje bukietowe-w nich usuwamy suche pędy, chore i rosnące do wewnątrz krzewu). Nie wolno przycinać gatunków kwitnących wiosną, poniewaz utworzyły już one pąki kwiatowe latem i cięcie spowoduje brak kwitnienia. Wykonujemy także cięcia powojnikow wg.zaleceń na etykiecie. Przycinamy krzewy owocowe.Koniecznie agrest, maliny i porzeczki. Jesli chodzi o drzewa zaczynamy od jabłoni i grusz, gdyż one są najbardziej odporne na mróz.

Co w trawie piszczy

Czym nas oczaruje oczar? Mało roślin przykuwa wzrok zimą, jednak oczar jest niezwykle dekoracyjny właśnie teraz. Oczar pośredni (hamamelis intermedia)-bo o nim tu mowa jest krzewem absolutnie wyjtąkowym. Jego kwitnienie przypada od grudnia do marca. Jest to krzew o szerokim pokroju i wysokości do 4 metrow.Wymaga gleby wilgotnej, lekko kwaśnej. Lubi półcień oraz stanowiska osłonięte od wiatru. Liście ciemnozielone latem, jesienią przybierają barwe żółtą, pomarańczową lub czerwoną.

 

zz zosiaOgród skrojony na miarę – krok po kroku
Piękny ogród jest marzeniem chyba każdego z nas. Przedstawię tutaj etapowo jak sami możemy zaprojektować swój kawałek zieleni. Zanim przystąpimy do planowania swojego ogrodu musimy się zastanowić czego od niego oczekujemy. Co zamierzamy w nim robić, jak będziemy spędzac czas, jak chcielibyśmy się w nim czuć. Ważne jest, czy chcemy mieć miejsce do gry w piłkę, miejsce na grill, oczko wodne, rabatę ziołową, a może kącik warzywny. Być może potrzebujemy zrobić plac zabaw dla dzieci albo mamy pieska, który biega po ogrodzie. Gdy sprecyzujemy nasze oczekiwania, możemy przystąpić do następnego etapu którym jest plan terenu zwany też mapą bądź tez rzutem. Pamiętajmy, że ogród jest wizytowką domu i jego włascicieli, jednak to my i nasza rodzina mamy się w nim dobrze czuć i realizować swoje potrzeby.

 

Zosia w ogrodniczkach