KGHM weryfikuje wartość zagranicznych aktywów

Polacy w Kanadzie Top News luty 6, 2018 at 12:30 pm
Projekt Ajax pod Kamloops w B.C.

Projekt Ajax pod Kamloops w B.C.

Zarząd KGHM Polska Miedź S.A. (największy na świecie producent srebra i czołowy miedzi) przeprowadzi testy na utratę wartości w kopalni Robinson w USA, kopalni Zagłębia Sudbury w Ontario, kopalni Franke w Chile oraz projektu Ajax w B.C. 

W pierwszym półroczu 2017 roku chilijska kopalnia miedzi przyniosła państwowemu KGHM-owi 320 mln zł straty, jednak w perspektywie kilku lat ma zacząć zwracać zainwestowany kapitał.

Kopalnia odkrywkowa Robinson zlokalizowana jest w stanie Nevada w USA. Obejmuje trzy duże wyrobiska. Wydobyta za pomocą konwencjonalnych metod ruda jest następnie przerabiana w zakładzie przeróbki na koncentrat miedzi i złota oraz osobno koncentrat molibdenu.

W Zagłębiu Sudbury w prowincji Ontario KGHM International posiada dwie podziemne kopalnie: Morrison oraz Victoria. W kopalni Morrison wydobywana jest ruda miedzi, niklu, platyny, palladu i złota. Victoria wydobywa rudę miedziowo-niklową oraz złoto, platynę i pallad.

Znany dziennikarz śledczy Witold Gadowski, zamieścił na YouTube komentarz, w którym przez 6 minut krytykował spółkę i to co się dzieje wokół niej. Zarzuty padły bardzo poważne, a wątek KGHM skończył się tyradą o tym, że politycy PiS powinni przyjrzeć się trwożącym informacjom. Zwłaszcza, że o władzę w jedynej naprawdę liczącej się na świecie polskiej firmie ścierają się mocno nieprzychylne sobie frakcje.

Czy to prawda że lewicowy rząd Kanady nie chce pozwolić KGHM na eksploatację złóż miedzi i złota w B.C.? W grudniu władze B.C. nie przyznały planowanej inwestycji w projekt Ajax certyfikatu środowiskowego, tym samym skutecznie blokując dalsze prace. Powodem była analiza, z której wynikało, że możliwych skutków ubocznych powstania kopalni na tym terenie byłoby zbyt wiele. Co więcej – lokalne plemię Indian zaprotestowało przeciwko budowie nowej kopalni na ich terenach. Sytuacja jest patowa, ponieważ Indianie nie chcą ustąpić, a KGHM zainwestował już w ten teren 600 mln zł.

Do tego japońskie banki nie chcą już dużej finansować kombinatu z Lubina, a na giganta dybie także Bruksela (potrzebna kosztowna wymiana maszyn w kopalniach ze względu na nowe unijne regulacje dotyczące emisji spalin).

Obecnie KGHM oczekuje na decyzję władz federalnych Kanady co do realizacji projektu Ajax w obecnym kształcie z możliwością odwołania się od decyzji do Sądu Najwyższego Kolumbii Brytyjskiej.