Kandydatka na burmistrza wypomina seksualną propozycję sprzed 8 lat

Lokalnie Top News luty 6, 2018 at 10:00 am
Po lewej - byłą kandydatka na burmistrza Toronto, Sarah Thomson; po prawej Steve Paikin

Po lewej – była kandydatka na burmistrza Toronto, Sarah Thomson; po prawej - Steve Paikin

Znany prezenter publicznej telewizji TVO został oskarżony o molestowanie seksualne.

Akcja „Me too” może pochłonąć kolejną ofiarę. Steve Paikin, gospodarz sztandarowego programu publicystycznego stacji TV Ontario -„The Agenda”.

Dyrekcja stacji nie zdecydowała się na usunięcie Paikina z programu. Odwrotnie – prezenter pozostanie nadal prowadzącym program podczas badania jego sprawy przez powołaną do tego, niezależną komisję.

- TVO nie toleruje molestowania seksualnego. Uważamy, że oskarżenia powinny być w pełni wysłuchane i zbadane – oświadczyła dyrektor programu, Lisa de Wilde – Jednakże na podstawie dotychczasowych dowodów TVO nie widzi powodu do usuwania pana Paikina z roli gospodarza „The Agenda” do czasu zakończenia śledztwa. W trakcie dochodzenia wszelkie informacje związane z tym tematem będą na naszej antenie rozpatrywane przez innych dziennikarzy.

Do nieodpowiedniego zachowania prezentera miało dojść podczas lunchu z byłą kandydatką na burmistrza Toronto, Sarą Thomson w 2010 roku. Paikin nie chce na razie komentować sprawy.

W poście zamieszczonym 2 lutego na stronie internetowej Women’s Post, Thomson opisuje luch w restauracji Grano niedaleko Yonge Street I Eglinton Avenue West, gdzie wraz ze swoim asystentem spotkała się na lunchu z gospodarzem politycznego talk-show.

„Na pięć minut przed posiłkiem gospodarz zapytał mnie, czy zechcę się z nim przespać – napisała była kandydatka na burmistrza – Mój asystent był tak zaskoczony, że o mało nie wypluł na cały stół napoju, który spożywał”.

Thomson napisała, że odpowiedziała, że nigdy tego nie zrobi, a następnie poprosiła by skontaktować ją z szefem jej kampanii wyborczej. Dziennikarze CBC nie byli w stanie potwierdzić tożsamości owego menedżera w tym czasie.

John Tory Jr., ówczesny doradca Thomson ds. kampanii wyborczej, poinformował w e-mailu wysłanym do CBC Toronto, iż „nie przypomina sobie żadnego takiego wydarzenia lub telefonu w tej sprawie”. Dodał, że w ogóle po raz pierwszy dowiedział się o zarzutach wobec Paikina z mediów.

Były korespondent telewizji CBC jest najbardziej znaną osobowością publicznej TV Ontario i stał się stałym elementem politycznego krajobrazu prowincji od momentu rozpoczęcia pracy w tej stacji telewizyjnej w 1992 roku. Jego program „The Agenda” emitowany jest każdego wieczoru w ciągu tygodnia.

Sama TVO jest kanałem telewizyjnym finansowanym głównie z budżetu prowincji i ma charakter charytatywny wspierany przez sponsorów i tysiące darczyńców. TVO nie emituje komercyjnych reklam. Program stacji to mieszanka programów publicystycznych, dokumentalnych, edukacyjnych i seriali dla dzieci.

Z dorocznej publikacji „Sunshine list” – najlepiej zarabiających osób pracujących w sektorze publicznym wynika, że Paikin zarobił w 2016 roku 302 tysiace dolarów.

Znany prezenter jest też kanclerzem na Laurentian University w Sudbury, a także doktorem honoris causa Victoria University, Laurentian University i Humber College.

Paikin otrzymał w uznaniu zasług Order of Canada w 2013 roku.

Dziennikarz TVO nie jest pierwszą „ofiarą” ruchów „Me too” i „Time’s Up” mających na celu napiętnowanie niewłaściwych zachowań seksualnych ze strony mężczyzn. Jak dotąd oskarżenia w tym zakresie zakończyły w Ontario kariery dziennikarza CTV News, Paula Blissa i lidera ontaryjskich Konserwatystów, Patricka Browna.