Na zlecenie kanadyjskich władz osłabiał rosyjski sport

Kanada Top News luty 8, 2018 at 4:00 pm

zz bear3Niezależna komisja Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) z siedzibą w Montrealu (pod kierownictwem prof. Richarda McLarena z Western University), która przygotowywała raporty na temat dopingu w rosyjskim sporcie, wykonywała zlecenie kanadyjskiego rządu – ogłosiła grupa hakerska Fancy Bears na swojej stronie.

Według danych rosyjskich hakerów w lutym 2004 roku w Kanadzie 13 narodowych federacji zimowych dyscyplin sportowych, narodowy komitet olimpijski i szereg innych organizacji rozpoczęły pracę nad projektem o nazwie OTP  (Own the Podium /Zawładnij Podium). Decyzja o uruchomieniu tego programu została podjęta w związku z nieudanymi występami kanadyjskich sportowców, w tym na dwóch krajowych olimpiadach — letniej w Montrealu w 1976 roku i zimowej w Calgary w 1988 roku, gdzie Kanadyjczycy nie zdobyli żadnego złota.

W 2005 roku projekt został uruchomiony. Głównym jego sponsorem był rząd federalny z dodatkowym finansowaniem Narodowego Komitetu Olimpijskiego Kanady, który kierował programem. Do grupy Fancy Bears trafiły raporty finansowe dotyczące programu OTP, na który wydano miliony dolarów. Podkreśla się, że projekt OTP ściśle współpracuje z WADA i broni interesów narodowych Kanady.

zz bearProgram zaowocował — na Olimpiadzie Zimowej w Vancouver w 2010 roku kanadyjska reprezentacja z 14 złotymi medalami wygrała klasyfikację medalową. Jednak później wskaźniki się pogorszyły i na kolejnych trzech olimpiadach reprezentacja krajowa wypadła gorzej.

„Tu nasuwa się proste rozwiązanie: jeśli rywali nie można pokonać, trzeba ich usunąć. Kanadyjczycy wybrali Rosję jako cel i stanęli na czele śledztwa na zlecenie WADA bazującej w Kanadzie, by zdemaskować system dopingowy w Rosji. Rzeczywiste cele raportów McLarena zostały wyjawione wcześniej. Misja McLarena została wykonana. Nienagannie wykonał pracę, dzięki której rosyjska reprezentacja i czołowi rosyjscy sportowcy zostali odsunięci od igrzysk w Pjongczangu” — czytamy w komunikacie hakerów.

W styczniu grupa Fancy Bears zamieściła potwierdzające to dokumenty i korespondencję najwyższego kierownictwa MKOl i WADA, w których czytamy, że celem komisji McLarena było odsunięcie Rosjan od udziału w olimpiadzie w Rio de Janeiro i Pjongczangu, dyskredytacja MKOl i całego ruchu olimpijskiego a także walka o władzę i pieniądze w światowym sporcie.

Więcej – TUTAJ.

zz bear2