Dawid staje do walki z trzema Goliatami. Czy ma szanse wygrać?

Lokalnie Top News luty 9, 2018 at 4:00 pm
Żeby wygrać Tanya Granic Allen musi pokonać trzech świetnie zakorzenionych w partyjnym establishmancie kandydatów: Christine Elliott, Douga Forda i Caroline Mulroney.

Żeby wygrać Tanya Granic Allen musi pokonać troje świetnie zakorzenionych w partyjnym establishmencie kandydatów: Christine Elliott, Douga Forda i Caroline Mulroney.

Do „wielkiej trójki” kandydatów na lidera Partii Konserwatywnej dołączyła czwarta osoba, której nikt się nie spodziewał i nikt nie daje większych szans.

Jest to Tanya Granic Allen – prezes organizacji Parents as First Educators (Rodzice jako Pierwsi Wychowawcy). Wystąpi ona przeciwko Christine Elliott, żonie zmarłego ministra finansów Ontario, a później Kanady, Dougowi Fordowi, bratu zmarłego byłego burmistrza Toronto oraz Caroline Mulroney, córce byłego premiera Kanady. Można więc powiedzieć, że Granic Allen jest w sytuacji biblijnego Dawida, który ma za zadanie pokonać nie jednego, a trzech Goliatów.

Parents as First Educators to oddolny ruch protestu rodziców, który powstał po tym, jak obecna premier Ontario Kathleen Wynne wprowadziła do programu nauczania w szkołach prowincji nowy, szokujący program wychowania seksualnego.

„Musimy sprawić, że protest rodziców w naszej prowincji nie zostanie odrzucony” – napisała Granic Allen w oświadczeniu – „Musimy zadbać o przestrzeganie konserwatywnych zasad społecznych. Musimy przekazać nasze przesłanie głośno i wyraźnie. Nie jestem pewna, czy któryś z trzech zdeklarowanych do tej pory kandydatów będzie tak mocno wspierał te zasady. Przynajmniej jeszcze nie”.

Granic Allen w swoim oświadczeniu zwróciła się do mieszkańców prowincji, aby pomogli jej ubiegać się w wyborach na lidera partii.

Tanya Granic Allen

Tanya Granic Allen

- Przede wszystkim potrzebuję ludzi, którzy podpiszą moje dokumenty nominacyjne – powiedziała – Potrzebuję też wsparcia finansowego, by wziąć udział w wyborach. Opłata za wzięcie udziału w tym wyścigu wynosi 100 tysięcy dolarów. Jeśli uda mi się przystąpić do wyborów na lidera Partii Postępowych Konserwatystów, to pozostanę w nim do samego końca. Nie opuszczę tego konkursu. Nie porzucę was.

Zachęcała też ludzi do przystępowania do partii Torysów, co wiąże się z kosztem 10 dolarów rocznie, ale pozwala na oddanie głosu w wyborach na lidera ugrupowania.

W czwartek wieczorem Doug Ford, jak przystało na konserwatywnego dżentelmena, powitał Granic Allen w gronie kandydatów na lidera.

„Witamy w Wyścigu T Granic Allen – czekamy na debatę ze wszystkimi kandydatami na przywódców. Ontario PC Party jest najsilniejsze, gdy jesteśmy zjednoczeni.” – napisał na Twitterze.

Pierwsza debata przedwyborcza odbędzie się 15 lutego w Toronto, dzień przed końcowym terminem rejestracji kandydatów i nowych członków partii. Druga debata odbędzie się w późniejszym terminie.

Głosowanie drogą internetową odbędzie się między 2 a 8 marca, a wyniki zostaną opublikowane 10 marca.