Kanada zdobywa pierwsze medale

Kanada Top News luty 11, 2018 at 12:30 pm

Screen Shot 2018-02-11 at 08.51.52W trzecim dniu XXIII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w południowokoreańskim Pjongczangu Team Canada radzi sobie dobrze i sięgnął już po 4 medale, w tym trzy srebrne.

W snowboardzie mężczyzn (slopestyle) na podium znaleźli się dwaj Kanadyjczycy – Max Parrot (srebro) i Mark McMorris (brąz). Mark McMorris zdobył w niedzielę brązowy medal w konkurencji snowboardowego slopestyle’u. McMorris blisko rok temu walczył o życie po wypadku na desce. 23-latek doznał bardzo poważnych rozlicznych obrażeń, ale w niesamowicie szybkim czasie zdołał wrócić do zdrowia, by wspiąć się na podium w Pjongczangu.

W łyżwiarstwie szybkim Ted-Jan Bloemen zdobył srebro na dystansie 5 km. 31-letni Bloemen urodził się w Holandii, ale mieszka w Albercie i od 4 lat ma obywatelstwo kanadyjskie; z Kanady pochodzi jego ojciec.

Justine Dufour-Lapointe wywalczyła srebro w jeździe po muldach. Do finału w tej kategorii przystąpiło 20 zawodniczek, w tym cztery Kanadyjki.

Kanada utrzymuje też prowadzenie w zawodach drużynowych łyżwiarstwa figurowego.

Max Parrot

Max Parrot

Kanada wystawiła olbrzymią liczebnie reprezentację liczącą 226 zawodników, drugą liczebnie po amerykańskiej (242). Dla porównania: Polska (62 zawodników), Niemcy (156), Meksyk (4).

Mark McMorris

Mark McMorris

Na igrzyska zakwalifikowali się reprezentanci 92 państw oraz sportowcy z Rosji występujący pod neutralną flagą.

Polsce idzie nie najlepiej, nie mamy na koncie jeszcze żadnego medalu.

zz justine

Justine Dufour-Lapointe

Uczestnicy igrzysk rywalizują w 102 konkurencjach w 15 dyscyplinach sportowych. Po raz pierwszy w historii na igrzyskach zostaną rozegrane następujące konkurencje: Big Air, curling par mieszanych (Kanadyjczycy już pewni awansu do fazy play-off), bieg masowy w łyżwiarstwie szybkim i zawody drużynowe w narciarstwie alpejskim.

Medale na Igrzyskach – TUTAJ.

zz Ted-Jan

Ted-Jan Bloemen