Czas konserwacji narzędzi

O ogrodach bez ogródek luty 12, 2018 at 1:42 pm

Założyć ogród to uwierzyć w jutro – Andrey Hepburn

Śnieg tworzy swoistą pierzynkę dla roślin. Chroni przed mrozem i pomaga przetrwać do wiosny. Kiedy jednak opady są obfite mogą uszkodzić kwiaty, krzewy, drzewa oraz byliny. Regularnie zatem strzepujemy zalegający śnieg, aby zapobiec złamaniom i uszkodzeniom. Jeśli nasze rośliny uległy odkształceniu, możemy je podwiązać – jest duża szansa, że odzyskają kształt. W lutym zbieramy i wyrzucamy zgniłe i zasuszone zeszłoroczne owoce-tzw. mumie, które mogą być źródłem infekcji. Przeglądamy też cebule i bulwy nie zimujące w ogrodzie usuwając chore egzemplarze. Zaczynamy przegląd narzędzi – konserwujemy je, ostrzymy i smarujemy. Uzupełniamy zapas nasion, kupujemy ziemię do rozsady, środki ochrony roślin i pielęgnacji.

images (21) download (4)

 

Co w trawie piszczy

Ciemierniki mimo swej niepowtarzalności są mało popularne. A szkoda, ponieważ kwitną, gdy inne rośliny śpią. Ciemiernik ( Helleborus ) zakwita  od grudnia do maja – w zależności od odmiany. Kwiaty ma pojedyncze, półpełne w różnych kolorach od białego poprzez różowy, ciemnoczerwony aż do czarnego. Osiąga wysokość do 70 cm, liście ma grube, skórzaste, podłużne i zazwyczaj zimozielone -co znacznie podwyższa jej atrakcyjność. Roślina nie jest wymagająca. Lubi półcień i cień, miejsce osłonięte od wiatru oraz glebę próchniczną i wilgotną. Jest długowieczna. W jednym miejscu może rosnąć przeszło 10 lat. Ciemiernik mimo swej urody ma też wady. Jest jedną z wielu roślin trujących. Spożycie nasion lub innej części grozi zatruciem pokarmowym. Natomiast sok działa drażniąco na skóre .        

5b76b060203bf557e497a88fe10a049a--shade-flowers-flower-colors     Ciemiernik-orientalny-mix-kolorow-676

Ogród na miarę – krok po kroku

Projekt ogrodu jest najważniejszym etapem w tworzeniu naszej zieleni. Pomoże on nam wykonać wszystko po kolei, bez marnowania czasu i pieniędzy. Robiąc plan możemy skorzystać z zasobów Google Map albo za pomocą taśmy mierniczej wykonujemy ją sami. Zaczynamy od pomiaru działki -Mierzymy jej granice, budynki i wszystkie elementy stałe. Wykonujemy wstępny szkic na papierze w kratkę. Kolejnym krokiem jest wykonanie rzutu w odpowiedniej skali. Najłatwiej jest pracować ze skalą 1:100 gdzie 1 cm. na rysunku odpowiada 1 m. w terenie. Przy większej działce proponuje skalę 1:200 (1 cm. na kartce to 2 m. w terenie) Następnie na nasz rzut nanosimy elementy stałe ogrodu – dom, nawierzchnie, duże drzewa i krzewy itp. Teraz już będzie tylko łatwiej. Przed nami analiza terenu. Poniżej przedstawię przykładowy rzut, jest to ogród Moniki z Milton. Na jego przykładzie będziemy robić następne kroki.

monika                    Zosia w ogrodniczkach