Gdzie nas więcj, a gdzie jest nas mniej

Kanada Top News luty 13, 2018 at 4:00 pm
W Regina aż 87% mieszkańców nie przekroczyło 65 roku życia

W Regina aż 87% mieszkańców nie przekroczyło 65 roku życia

Saskatoon i Regina odnotowały najszybszy wzrost liczby ludności ze wszystkich głównych kanadyjskich miast.

Raport przygotowany przez krajowy urząd statystyczny – Statistics Canada analizuje wzrost populacji od 1 lipca 2016 roku do 1 lipca roku 2017. W tym czasie populacja Saskatoon wzrosła o 2,8% a Reginy o 2,4%.

Jedynymi obszarami, poza już wymienionymi, w których odnotowano wzrost ilości mieszkańców powyżej dwóch procent są Guelph i Ottawa-Gtineau.

Saskatoon

Saskatoon

Autorzy raportu zwracają uwagę, że po raz pierwszy od dziesięciu lat w czołówce najszybciej pod względem ludnościowym rozwijających się miast w Kanadzie nie znalazły się Calgary i Edmonton. Podkreślają, że tempo wzrostu liczebności mieszkańców zaczęło maleć w tych dwóch metropoliach od 2013 roku. Nastąpiło to w tym samym czasie, w którym spadać zaczęła cena ropy naftowej, a co za tym idzie zapotrzebowanie na ten produkt z zasobów kanadyjskich, których eksploatacja w czasie kiedy ceny ropy spadają jest nieopłacalna.

Miasta, w których najchętniej osiedlają się nowi imigranci nie zmieniły się na preriach i w prowincjach atlantyckich, Wzrosły natomiast we wszystkich pozostałych obszarach Kanady.

Saskatoon i Regina są również jednymi z najmłodszych miast Kanady. W pierwszym z nich aż 87,9% mieszkańców nie przekroczyła 65 roku życia, zaś w drugim wynosi tylko 87%. Żadne z tych miast nie pobiło pod względem młodości mieszkańców Calgary, gdzie aż 88,9% populacji ma mniej niż 65 lat. Warto odnotować, że w tej kategorii w czołówce znajduje się również obszar Kitchner-Cambridge-Waterloo.