U Konserwatystów jak w kalejdoskopie: Brown rezygnuje, Brown wyrzucony, Brown powraca

Lokalnie Top News luty 17, 2018 at 6:00 am
Nazwisko Patricka Browna jest usuwane z drzwi wejściowych do biura  klubu Partii Konserwatywnej w parlamencie prowincji.

Nazwisko Patricka Browna usuwane z drzwi wejściowych do biura klubu Partii Konserwatywnej w parlamencie prowincji.

Przed południem były szef Ontario PC, Patrick Brown został usunięty z klubu Konserwatystów w prowincyjnym parlamencie. Po południu były lider partii stwierdził, że oczyścił się z zarzutów i nadal chce przewodzić Torysom.

O usunięciu Browna podjął tymczasowy przywódca partii Vic Fedeli po tym, jak do mediów wyciekło nagranie z wieczoru, podczas którego Brown złożył rezygnację po tym, jak został oskarżony o „niewłaściwe zachowania seksualne” wobec kobiet ze swojego biura.

Fedeli wydał specjalne oświadczenie w tej sprawie w piątek po południu.

„Niedługo po tym, jak zostałem tymczasowym liderem poprosiłem Patricka Browna, by odszedł z klubu PC. Ustawodawca ma wznowić obrady we wtorek, 20 lutego, po Dniu Rodziny. Wcześniej pan Brown został powiadomiony, że został usunięty z klubu w trybie natychmiastowym.”

Decyzja o wyrzuceniu Browna z kierowniczego gremium partii nastąpiła po tym, jak upublicznione zostało krótkie nagranie audio z konferencji telefonicznej byłego lidera z członkami klubu z nocy, kiedy zarzuty stały się publiczne.

Nagranie pozyskała stacja CTV News w piątek rano, dzień po tym, jak Global News wyemitowała wywiad z Brownem, w którym sugerował, że tak naprawdę nigdy nie zrezygnował z liderowania partii.

- Rezygnacja została faktycznie wysłana w moim imieniu bez mojej zgody w tym czasie – stwierdził Brown.

Brown powiedział w wywiadzie dla Global News, że „zrozumiał, że oni (jego personel) opracowują kopię (projekt, brudnopis) rezygnacji” i że był „zaszokowany” gdy dowiedział się, iż został on wysłany bez jego akceptacji.

Telekonferencja 24 stycznia miała miejsce godzinę po opublikowaniu przez CTV News zarzutów byłych współpracownic Browna o niewłaściwe zachowania seksualne wobec nich. W nagraniu słychać jak Brown mówi iż traktuje to jak „zabójstwo polityczne”, ale stwierdza, że „nie chce aby ktokolwiek z nas powrócił do misji pokonania Kathleen Wynne”.

Następnie spokojnie zgłosił swoją rezygnację.

W wywiadzie dla Global News Brown tłumaczył:

- Kiedy pracujesz 20 godzin dziennie tak jak ja, aby pokonać ten rząd, nie chcesz być przeszkodą w jego pokonaniu. Dlatego poprosiłem (dyrektor ds. komunikacji) Rebeccę (Thompson) o przygotowanie o przygotowanie oświadczenia, że rezygnuję z pracy. Poprosiłem ją, aby się domyśliła, w którym momencie jutro będzie najlepiej je opublikować. Przygotowała oświadczenie podczas trwania telekonferencji.

Oświadczenie o rezygnacji Browna zostało opublikowane na stronie internetowej Ontario PC Party tuż przed 1:30 w nocy.

- Doceniam entuzjazm, ale na tę publikację nie wyraziłem zgody – powiedział Brown.

W świetle tego co powiedział były lider Torysów można wysnuć wniosek, że Brown uważa, iż nigdy nie zrezygnował z funkcji lidera partii.

Odpowiedzią tymczasowego przywódcy Fedeliego i kierownictwa partii na taki krok byłego lidera jest natychmiastowe usunięcie go z klubu poselskiego Konserwatystów.

Sytuacja w partii Konserwatystów zmienia się jak w kalejdoskopie.

Wieczorem Patrick Brown stwierdził, że udowodnił swoją niewinność i oficjalnie wszedł do wyścigu o przywództwo Progresywnych Konserwatystów, wyścigu, który został wywołany został jego własną rezygnacją.

aazanach2Brown przybył do siedziby PC w piątek około godziny 15:00, w ostatnim dniu, w którym członkowie partii mogą zgłosić swoją kandydaturę w wyborach na lidera. Towarzyszyły mu jego dwie siostry i Toby Barrett, poseł do prowincyjnego parlamentu z okręgu Haldimanda-Norfolk. Po godzinie, gdy opuszczał partyjne biuro, Brown oświadczył reporterom, że „czuje”, iż jego nazwisko „zostało oczyszczone” z oskarżeń o niewłaściwe zachowania seksualne przedstawione w programie CTV News.

Brown dodał, że teraz musi objąć ponownie przywództwo w partii, by zapewnić, że Ontario „wróci na właściwe tory”.

- Tu nie chodzi o mój sukces, nie chodzi o partię. Chodzi o to, by 7 czerwca Progressive Conservative Party odniosła sukces – powiedział Brown.

Dodał, że oskarżenia, które go dotknęły, a następnie wypchnęły z partii było doświadczeniem druzgocącym.

- Nie życzyłbym tego mojemu największemu wrogowi – powiedział – To było jak uderzenie ciężarówki, a potem kolejne uderzenie ciężarówki na nowo.

O 4:20 po południu strona internetowa Elections Ontario wzbogaciła się o piątego kandydata w wyborach na lidera Konserwatystów.

aazamach4Pozostali kandydaci szybko zareagowali na decyzję Browna na Twitterze.

Caroline Mulroney napisała, że podczas, gdy po rezygnacji Browna decyzja o wyborach w partii została podjęta, nie powinien się on ponownie ubiegać o przywództwo.

„Ustalenie, kto nadaje się do kandydowania w tym wyścigu zależy od LEOC (Leadership Election Organizing Committee). Patrick Brown podjął właściwą decyzję ustępując. Wybory o przywództwo nie są dla niego miejscem, w którym będzie starał się oczyścić swoje imię” – napisała Mulroney – „Naszym celem powinno pozostać zdecydowane pokonanie Kathleen Wynne w wyborach, które odbędą się za niecałe 100 dni. To co zrobił szkodzi temu celowi. Jestem rozczarowana”.

Christine Elliott wydała oświadczenie dla mediów pisząc wprost: „Za mniej niż 100 dni czekają nas wybory. Teraz jest czas na jedność, a nie na spory. Jestem liderem, który może zjednoczyć partię i pokonać Kathleen Wynne”.

Doug Ford z kolei powiedział, że Partia Konserwatyna w Ontario „jest obiektywnie silniejsza bez Patricka Browna” i wskazał, że liczba członków i suma zebranych funduszy na kampanię wyborczą znacznie wzrosła, odkąd on ustąpił.

- Trudna sytuacja (partii po zarzutach wobec Browna) została zidentyfikowana przez naszego tymczasowego lidera jest prawdziwa i poważna. To przeszkoda w naszym zwycięstwie w czerwcu – powiedział Ford – Patrick Brown powinien skupić się na oczyszczeniu swojego nazwiska. Ontario PC Party musi skupić się na pokonaniu Kathleen Wynne i jej Liberałow w czerwcu. Ontario PC Party to więcej niż jedna osoba. Ontario zasługuje na więcej.

Polityczna nowicjuszka, Tanya Granic Allen, już podczas przedwyborczej debaty ostro oceniła przywództwo Browna. Stwierdziła, że powinien odejść na zawsze nie z powodu rzekomych oskarżeń, ale z powodu „skorumpowanego sposobu prowadzenia partii”.