Będzie okazja do pokazania fikuśnych skarpetek

Kanada Top News luty 18, 2018 at 12:30 pm

aatrudeauindie2

Premier Kanady Justin Trudeau wybrał się z oficjalną wizytą państwową do Indii.

W podróży premierowi towarzyszy cała rodzina: żona Sophie Gregoire Trudeau i dzieci: 10-letni Xavier, 9-letnia Ella-Grace i 3-letni Hadrien. Po wyjściu z samolotu wygłoszono oficjalne powitanie, którego premier i jego rodzina wysłuchali z pochylonymi głowami i złożonymi dłońmi, by w ten indyjski sposób okazać szacunek gospodarzom.

Podczas uroczystości powitania ogólną wesołość wywołał 3-letni Hadrien, który robił co mógł, by ukraść show uciekając po dywanie matce i ojcu z kwiatami podarowanymi przez indyjskiego urzędnika.

Siedmiodniowa wizyta w Indiach to połączenie spotkań biznesowych, rozmów poświęconych edukacji, prawom kobiet, wycieczek do popularnych hinduskich obiektów turystycznych oraz spotkania z premierem Indii, Narendrą Modim.

Rodzinę Trudeau powitali w Delhi Nadir Patel, wysoki komisarz Kanady w Indiach, jego żona, Jennifer Graham i ich dwuletnia córka Nylah. W uroczystości uczestniczył też Viokas Swaraup, indyjski komisarz w Kanadzie wypowiadając po wylądowaniu samolotu na ziemi przytaczane przez wszystkie indyjskie media zdanie: „długie oczekiwanie jest już skończone”.

Indyjski minister stanu ds. rolnictwa, Gajendra Singh Shekhawat jako pierwszy podał rękę rodzinie Trudeau i był tym, który podarował pani Trudeau bukiet, w którym później mały Hadrien uciekał po czerwonym dywanie.

Obecność Shekhawata jest godna podkreślenia, ponieważ wśród problemów, które Trudeau ma omówić z indyjskim rządem podczas tej wizyty są indyjskie podatki przywozowe nakładane na ciecierzycę i inne uprawy. Obowiązek 30% cła został nałożony na ciecierzycę i soczewicę tuż przed świętami Bożego Narodzenia i na dodatek został jeszcze podniesiony do 40% 6 lutego. Indyjskie władze uzasadniały ten krok negatywnym wpływem spadających cen na te uprawy na rynku światowym na sytuację producentów indyjskich i krajowe ceny taniego importu.

Handel między Indiami a Kanadą wzrósł ponad dwukrotnie w ostatnich latach i osiągnął sumę 8,4 miliarda dolarów w ostatniej dekadzie. Indie są też drugim co do wielkości źródłem imigrantów w Kanadzie. Obywatele Indii stanowią też znaczącą grupę studentów na kanadyjskich wyższych uczelniach.

Tematem rozmów premiera Trudeau z władzami Indii będą również sprawy bezpieczeństwa, a zwłaszcza wysiłków w zwalczaniu terroryzmu. Tę część wizyty przygotowywał kanadyjski doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Daniel Jean, który odwiedził Indie w ubiegłym tygodniu, by spotkać się ze swoim indyjskim odpowiednikiem.

Pierwsza oficjalna wizyta premiera Trudeau w Indiach ma też swoją część turystyczną i obejmuje lot do Agry w celu odwiedzenia słynnego Tadż Mahal. Premier Kanady będzie też uczestniczył w rozmowach „okrągłego stołu” pomiędzy organizacjami pozarządowymi Kanady i Indii. Nie obejdzie się bez setek selfies, które uwielbia sobie robić kanadyjski premier i rozsyłać je po wszelkich mediach społecznościowych; prawdopodobnie nie zabraknie też chwalenia się fikuśnymi skarpetkami i innymi celebryckimi zagrywkami, których szerokim arsenałem dysponuje Justin Trudeau.