Przyroda zaczyna powoli wybudzać się ze snu zimowego

O ogrodach bez ogródek luty 18, 2018 at 11:47 pm

,, Pamiętajcie o ogrodach. Przecież stamtąd przyszliście ”    -   Janusz Kofta

Schyłek zimy to doskonały czas, aby zabrać się za uprawę warzyw z rozsady. Możemy zasiać wczesne odmiany kapusty, kalafiora, sałaty, pomidora a także bob, pory, cebulę, kalarepę i szpinak. Rozsadę wysiewamy bezpośrednio do pojemników bądź też do płaskiego naczynia z cienką warstwą substratu glebowego, ligniną lub watą. Pojemnik dobrze jest przykryć folią spożywczą. Teraz musimy zadbać o stabilne warunki bez przeciągów i wahań temperatury. Nasiona muszą mieć odpowiednią temperaturę (18- 23 stopni C ) i wilgotność. Raz dziennie za pomocą spryskiwacza zraszamy ziemię i wietrzymy pojemniki odkrywając folie. Zbyt gęsto zasiane roślinki przerywamy. Na około 2 tygodnie przed wysadzeniem rozsady zaczynamy ją hartować- czyli przygotowujemy rośliny do zmiany warunków. Ograniczamy zatem podlewanie i stopniowo obniżamy temperaturę poprzez wietrzenie lub przeniesienie do chłodniejszego miejsca. Po ok. 7 dniach od rozpoczęcia hartowania możemy wynosić roślinki na krótko i stopniowo przedłużamy czas.

rozsada

Co w trawie piszczy

Ptaki w ogrodzie są niezwykle pożyteczne, gdyż pomagają  w walce ze szkodnikami. Również owady zapylające służą nam od dawien dawna. Dlaczego i my nie moglibyśmy im pomóc? Nie bądźmy samolubami. Umieśćmy budki lęgowe i domki dla owadów w naszym ogrodzie. Przyniesie to obopólną korzyś  Domek dla owadów posłuży za schronienie, miejsce do rozmnażania i zimowania. Jeśli zapewnimy owadom ,,hotel’’ w ogrodzie- będą nam służyć cały rok. Umieszczamy go w spokojnym, zacisznym, osłoniętym od wiatru i deszczu miejscu- z dala od hałasu. Nawet na balkonie możemy znaleźć miejsce, gdyż szczególnie tam trudno im znaleźć schronienie. Możemy go kupić lub zrobić samemu wykorzystując słomę, gałązki, gliniane doniczki, szyszki, bambus, falistą tekturę bądź suche liści.  Budki lęgowe są imitacją dziupli drzewa. Zapewnią ptakom ochronę przed deszczem, wiatrem, chłodem i drapieżnikami. Przy odrobinie szczęścia ptaki założą w nich swoje gniazda, złożą jaja i wychowają pisklaki. Wykonujemy je z drewna heblowanego i zbijamy gwoździami. Zawieszamy solidnie na wysokości ok. 4 m. na głównym   pniu drzewa.                                                    Bee-hotel-Photo-rodalewellness.com_. (1)images (67)

Ogród skrojony na miarę- krok po kroku

Projektując ogród musimy mieć jego świadomość. Chodzi o to, by przyjrzeć się uwarunkowaniom lokalnym. Sprawdzić jaki mamy rodzaj gleby (kwaśna, zasadowa, piasek, glina, czy też mieszana), wilgotność (sucho, wilgotno, umiarkowanie), nasłonecznienie (słońce, cień, półcień), kierunek i siłę wiatru, nachylenie terenu (o ile takie jest) i przebieg instalacji nadziemnych i podziemnych. Rodzaj gleby najprościej sprawdzić biorąc ją w garść i sciskając. Jeśli po wyprostowaniu dłoni ziemia się sypie- mamy piasek. Jeżeli zachowuje się jak plastelina- to glina. Ph zbadamy kupując phmetr-jest tani i dostępny. Na swoim projekcie zaznaczamy wszystkie istotne rzeczy. Określamy miejsca zacienione, słoneczne, wietrzne i zaciszne. Dobrym pomysłem jest też zaznaczenie widoków z okna, abyśmy pijąc kawę mogli podziwiać swoje dzieło. Najpiękniejsze ogrody to ogrody spójne. Przyjrzyjmy się co widać zza płotu. Może któryś widok chcemy i możemy zakryć? A może drzewa zza ogrodzenia będą wspaniałym tłem dla naszych roślin?  Tylko pamiętajmy- to nie tak jest, że moje jest ,, mojsze’’. Jeśli zza płotu widać dużą brzozę -nie zrobimy u siebie ogrodu japońskiego, bo poprostu będzie zgrzytać.

  • Scan
Zosia w ogrodniczkach