Nowa Fundlandia chce siegnąć po swoje podziemne bogactwa

Kanada Top News luty 19, 2018 at 4:00 pm

aanf4

Rząd Nowej Funlandii i Labradoru chce podwoić wydobycie ropy naftowej spod dna oceanu.

Plan, który nazwano „Advance 2030” obejmuje skrócenie czasu opracowywania projektów nowych platform wiertniczych i stworzenie fundamentów dla przemysłu gazu ziemnego.

Plan dla przemysłu naftowego obejmuje stworzenie ponad 100 nowych odwiertów poszukiwawczych i wykorzystanie obecnych już zasobów do produkcji ponad 650 tysięcy baryłek ropy naftowej dziennie. Szacuje się, że zasoby ropy u wybrzeży Nowej Funlandii sięgają 37 miliardów baryłek tego surowca i tylko mniej niż 7 procent tych zasobów jest uwzględniona w licencjonowanych operacjach wiertniczych.

Aby rozpocząć korzystanie z tych rezerw prowincja chce skrócić czas projektowania obiektów morskich do siedmiu lat.

Dwight Ball

Dwight Ball

W poniedziałek w programie telewizyjnym „The Rooms in St. John’s” premier prowincji Dwight Ball nazwał ten plan „ambitnym i osiągalnym”.

- Pomimo podatku od emisji dwutlenku węgla, coraz liczniejszych projektów mających na celu wykorzystanie „zielonej” energii, świat wciąż chce kupować Brenta Crude – stwierdził premier Ball – Na całym świecie wciąż istnieje duże zapotrzebowanie na ropę i gaz.

Premier prowincji atlantyckiej odniósł się z rezerwą do głosów, które mówią, że już wkrótce odnawialne zasoby energii zastąpią kopalniane.

- Przejście z miejsca, w którym jesteśmy z ropą i gazem na zieloną energię zajmie jeszcze trochę czasu, więc, podczas gdy ta przemiana ma miejsce, świat nadal będzie bardzo potrzebował ropy i gazu.

aanf3Plan Advance 2030 ma również na celu zwiększenie zaangażowania prowincji w komercyjną produkcję gazu ziemnego.

Oblicza się, że tereny należące do prowincji posiadają ogromne zasoby tego surowca sięgające 133 bilionów metrów sześciennych. Ball stwierdził, że teraz jest czas, aby rozpocząć tworzenie fundamentów tej branży – tak, by w pełni rozrosła się w przeciągu najbliższych 12 lat.

- Wiemy już, że są tam ogromne złoża. Jeśli nie rozpoczniemy działań, aby się do nich dostać, nie postawimy ludziom i firmom celów i zadań, nie stworzymy odpowiednich mechanizmów, to nigdy nam się nie uda – powiedział premier Nowej Funlandii i Labradoru.