Skup się na prowadzeniu pojazdu, wszystko inne odłóż na później

Lokalnie Top News luty 19, 2018 at 12:30 pm

aaskupienie

Kierowcy z rozproszoną uwagą mogą być równie niebezpieczni co kierowcy agresywni, nie przestrzegający przepisów – twierdzą torontońscy policjanci rozpoczynając tygodniową kampanię wymierzoną w rozmowy i tekstowanie przez telefony komórkowe podczas prowadzenia pojazdu.

Akcja odbywa się pod hasłem (w wolnym tłumaczeniu) „Rozmowa albo SMS przyspieszają życia kres” i mają poinformować kierowców, że prowadzenie rozmów, pisanie tekstu, czytanie i przesyłanie e-maili za pomocą urządzeń przenośnych takich jak telefony komórkowe za kierownicą jest bardzo ryzykowne.

Const. Clint Stibbe, rzecznik prasowy torontońskiej policji, mówi, że od 2010 roku nałożono 120 tysięcy mandatów kierowcom za używanie telefonów komórkowych podczas jazdy samochodem. Warto dodać, że to w tym właśnie roku weszło prawodawstwo penalizujące takie postępowanie kierowców.

Stibbe podkreślił, że kampania ma na celu podkreślenie i uświadomienie społeczeństwu niebezpieczeństw związanych z rozproszoną jazdą poprzez edukację i bezwzględne egzekwowanie prawa.

Rozproszona jazda jest zdefiniowana jako dowolna akcja ze strony kierowcy, która odwraca jego uwagę od bezpiecznej eksploatacji pojazdu. Określenie to obejmuje, ale nie ogranicza się do przenośnych urządzeń telekomunikacyjnych i rozrywkowych. Rozproszona jazda występuje również wtedy, gdy na przykład prowadzące w drodze do pracy kobiety próbują podczas jazdy poprawić swój makijaż (dość częste przypadki) lub niewłaściwe spożywanie posiłku podczas jazdy, co często przydarza się mężczyznom.

Według danych z 2016 roku w Toronto odnotowano 70004 wypadki drogowe, z których 7435 zostało spowodowanych przez „rozproszonych” kierowców. Osiem z nich było śmiertelnych, 2642 spowodowało poważne obrażenia ciała, podczas gdy cala reszta skończyła się jedynie mniejszym lub większym uszkodzeniem samochodów.

- Rozproszeni kierowcy stanowią poważne zagrożenie dla siebie i innych użytkowników dróg – podkreślił const. Stibbe.