Lekarze z BC walczą o wolność sumienia

Kanada Top News luty 20, 2018 at 10:00 am
Pracownicy hospicjów nie chcą być zmuszani do zabijania pacjentów.

Pracownicy hospicjów nie chcą być zmuszani do zabijania pacjentów.

Personel medyczny i pracownicy hospicjum Delta z Kolumbii Brytyjskiej alarmują, że wywiera się na nich naciski, by zabijali swoich pacjentów.

Niedawny edykt wydany przez Fraser Health Authority wymusza na placówkach opieki zdrowotnej, w tym na hospicjach stosowanie eutanazji jako rozwiązania problemów zdrowotnych pacjentów. Jest to – zdaniem personelu medycznego hospicjum – naruszenie wolności sumienia pracowników i wolontariuszy związanych z opieką nad osobami chorymi, a także zagrożenie dla spokoju i bezpieczeństwa pacjentów.

Pracownicy hospicjum Delta są przeciwni uczestnictwu w eutanazji.

aahospicjum- Opieka paliatywna w hospicjach nie polega na przyspieszaniu śmierci pacjentów, które ma obecnie miejsce w BC – mówi Janice Strukoff, szefowa ośrodka.

W odpowiedzi na edykt wydany przez organ opieki zdrowotnej, dyrektor medyczny Fraser Health Palliative Care, dr Neil Hilliard, podał się do dymisji. W swoim liście uzasadniającym decyzję dr Hilliard napisał: „Eutanazja lub wspomagane przez lekarza samobójstwo nie jest zgodne z zasadami opieki paliatywnej, która jest afirmacją życia i uważa, iż śmierć jest normalnym procesem.”

Protest pracowników Delta Hospicjum wspiera posłanka do parlamentu prowincji, Mary Polak.

- Pomoc medyczna w umieraniu, lub, nazwijmy to po imieniu, zabijaniu ludzi… Przepraszam, ale tak właśnie jest – mówi posłanka Polak – Powiedzieć, że zamierzasz umieścić kogoś w hospicyjnej sytuacji paliatywnej, by go zabić, jest całkowicie sprzeczne z sensem opieki paliatywnej.

Zdaniem pracowników Delta Hospicjum i organizacji chroniących życie prawo do wolności sumienia stało się problemem narodowym w Kanadzie. Niedawno sąd w Ontario zdecydował, że lekarze, którzy sprzeciwiają się eutanazji muszą „skutecznie skierować” pacjenta do placówki, gdzie zostaną oni uśmierceni. W ten sposób – zdaniem obrońców życia – muszą stać się współsprawcami morderstwa.

Obrońcy życia wystosowali petycję do Michaela Marchbana, prezesa Fraser Health Authority, by nie łamał sumień pracowników hospicjów wymuszając na nich stosowanie niezgodne z ich sumieniem praktyk. Stają w obronie tych, którzy chcą chronić, pielęgnować i strzec świętości ludzkiego życia, aż do naturalnej śmierci.

Petycję tę można podpisać TUTAJ.