W AGO wykryto inny obraz pod dziełem Picassa

Kanada Top News luty 20, 2018 at 4:00 pm
Emeline Pouyet z Northwestern University i Sandra Webster-Cook z Art Gallery Ontario badają dzieło Picassa za pomocą rentgenowskiej fluorescencji

Emeline Pouyet z Northwestern University i Sandra Webster-Cook z Art Gallery Ontario badają dzieło Picassa za pomocą rentgenowskiej fluorescencji

Konserwatorzy z Art Gallery of Ontario w Kanadzie, gdzie jest wystawiana “Klęcząca żebraczka” Pabla Picassa wykryli pod nim pejzaż innego artysty.

Obraz namalowany przez Picassa w 1902 roku uznawany jest za jedno z głównych dzieł tzw. okresu niebieskiego w twórczości artysty, który trwał od 1901 do 1904 roku (na obrazach Picassa dominowały wtedy różne odcienie błękitu).

Badacze odkryli właśnie, że obraz został namalowany na pejzażu innego artysty. Picasso „obrócił” ten pejzaż o 90 stopni, a niektóre z elementów krajobrazu wykorzystał do stworzenia konturów własnego dzieła.

W ten sposób na przykład krawędzie klifu stały się plecami klęczącej żebraczki. Sama żebraczka również skrywa małą tajemnicę. Kobieta jest całkowicie okryta płaszczem, ale w pierwotnej wersji obrazu – co ujawniło prześwietlenie – trzymała w prawej dłoni kawałek chleba. Najwyraźniej niezadowolony z efektu Picasso “przykrył” ten detal płaszczem.

O tym, że pod znanym obrazem znajdują się ślady innego dzieła, wiedziano od dawna dzięki promieniom rentgenowskim, za pomocą których prześwietlano dzieło. Zresztą sam Picasso nie ukrywał, że często malował na innych obrazach, zarówno swoich, jak i  innych malarzy. Kilkakrotnie, jeszcze w latach 50., wypowiadał się na ten temat i zastanawiał, czy aparaty rentgenowskie będą w stanie ujawnić szczegóły tego, co znajduje się w głębszych warstwach jego prac.

Teraz naukowcy z Kanady i USA wykorzystali o wiele bardziej zaawansowane techniki, w tym rentgenowską analizę fluorescencyjną i obrazowanie hiperspektralne. Dzięki temu mogli uzyskać zarysy skrywającego się pod dziełem Picassa nieznanego pejzażu.

Z konserwatorami z Ontario współpracowali eksperci ze słynnych: Art Institute of Chicago oraz National Gallery of Art w Waszyngtonie, a także naukowcy z Uniwersytetu Northwestern.

Więcej – TUTAJ.

Pablo Picasso - “La Miséreuse accroupie”, 1902. Olej na płótnie, 101,3 x 66 cm (Art Gallery of Ontario Picasso Estate)

Pablo Picasso – “La Miséreuse accroupie”, 1902. Olej na płótnie, 101,3 x 66 cm (Art Gallery of Ontario Picasso Estate)

Pejzaż odkryty pod obrazem Picassa Art Gallery of Ontario

Pejzaż odkryty pod obrazem Picassa Art Gallery of Ontario