22 medale, w tym 9 złotych

Kanada Top News luty 21, 2018 at 4:00 pm
Tessa Virtue i Scott Moir

Tessa Virtue i Scott Moir

To dotychczasowy dorobek reprezentacji Kanady na Zimowych Igrzyskach w koreańskim w Pjonczangu. W porównaniu z Kanadą Polska wygląda niezwykle mizernie: dwa medale skoczków – złoty i brązowy. Pocieszać się możemy tym, że medale zdobywają Kanadyjczycy polskiego pochodzenia…

Kanadyjska para Tessa Virtue i Scott Moir, zdobywając złoty medal w rywalizacji par tanecznych przeszli do historii jako jedni z najbardziej utytułowanych olimpijczyków tej dyscypliny, obok Rosjanki Iriny Rodniny czy Szweda Gillisa Grafstroema. 28-letnia Virtue i o dwa lata starszy Moir, którzy pełnili rolę chorążych podczas ceremonii otwarcia igrzysk, mają w dorobku 4 medale olimpijskie, w tym 3 złote. Pierwszy tytuł wywalczyli w Vancouver w 2010 roku, dwa razy triumfowali w Pjongczangu – oprócz par byli także najlepsi z reprezentacją Kanady w rywalizacji drużynowej. Srebro w swej koronnej konkurencji przewieźli jeszcze z Soczi w 2014 r.

Brady Leman

Brady Leman

Tym samym zrównali się liczbą i kruszcem medali olimpijskich ze szwedzkim solistą Gillisem Grafstroemem, który triumfował w roku 1920 (letnie igrzyska w Antwerpii), 1924 i 1928, a srebro wywalczył w 1932. Kanadyjczycy prowadzili po programie krótkim, w którym wynikiem 83,67 pobili rekord świata. W programie dowolnym występując do muzyki z filmu “Moulin Rouge” przegrali z Francuzami Gabriellą Papadakis i Guillaumem Cizeronem, ale do końcowego triumfu wystarczyła im przewaga z poniedziałkowego występu. Ogólną notą 206,07 pobili rekord świata, ustanowiony kilka minut wcześniej przez Francuzów (205,28 pkt).

Kanadyjczyk Brady Leman wygrał złoto w rywalizacji skicrossistów. To pierwszy przypadek w historii tej konkurencji na igrzyskach, kiedy to medal zdobywa zawodnik spoza Europy. Na podium stanęli również Szwajcar Marc Bischofberger i startujący pod flagą olimpijską Rosjanin Siergiej Ridzik, który w finale zaliczył upadek. Reprezentant Kanady praktycznie od samego początku jechał na prowadzeniu i nie oddał go do końca. Cztery lata temu Brady Leman w finale przyjechał na czwartym miejscu. Teraz wywalczył złoty medal.

Reprezentacja Kanady nie obroniła jednak wywalczonego w Soczi złota olimpijskiego w curlingu kobiet. Drużyna Rachel Homan przegrała swój przedostatni mecz i nie awansowała do półfinału. Grające o zachowanie szans na awans Kanadyjki rywalizowały z Brytyjkami.

Kobiety nie obroniły również złota w hokeju na lodzie, które Kanada wywalczała przez ostatnie 20 lat.

zz kopacz

Alexander Kopacz

Alexander Kopacz i Justin Kripps wywalczyli złoto w bobslejowych dwójkach dla Kanady. Ten pierwszy ma polskie korzenie i swego czasu sondował możliwość startów w biało-czerwonych barwach. Triumf Kanadyjczyków był o tyle sensacyjny, że wygrali ex aequo z Niemcami (Thorsten Margis/Francesco Friedrich). Obie załogi miały dokładnie taki sam czas. Tym sposobem w tej konkurencji rozdano dwa komplety złotych medali.

Kopacz urodził się w London w Ontario. Jego dziadkowie od strony matki wyemigrowali do Kanady po II wojnie światowej. Z kolei jego ojciec wyjechał z Polski do Kanady w 1982 r. Osiem lat później Alexander przyszedł na świat. Zanim Kopacz zajął się bobslejami, uprawiał pchnięcie kulą. Jego trenerzy namówili go na zmianę dyscypliny. – Posłuchał się ich i… zgłosił się nawet do ówczesnego pilota polskiej kadry Dawida Kupczyka, że chciałby rywalizować w biało-czerwonych barwach. Do tego jednak nie doszło, a Kopacz trafił do Team Canada.

Bobsleista z polskimi korzeniami ma szansę na kolejny sukces w Pjongczangu. Wraz z kolegami występuje jeszcze w konkurencji bobslejowych czwórek.