Srebrne łzy czyli sensacja na tafli

Kanada Top News luty 22, 2018 at 12:30 pm
Jocelyne Larocque (w środku) odmówiła włożenia srebrnego medalu. Mogła zaakceptować tylko złoto.

Dopiero szósta seria rzutów karnych rozstrzygnęła thriller, w jaki finał turnieju olimpijskiego zamieniły hokeistki USA, pokonując niespodziewanie Kanadę po 3-2. Mimo zdobytego srebra, reprezentantki Kanady nie ukrywały żalu i łez rozgoryczenia.

To dopiero drugi triumf Amerykanek na igrzyskach, po Nagano (1998), gdzie hokeistki debiutowały. Amerykanki wygrały dzięki bliźniaczkom Lamoureux. Monique Lamoureux doprowadziła do dogrywki, a jej siostra Jocelyne wykorzystała najważniejszy rzut karny!

Zwycięstwo Amerykanek było zasłużone. Nie tylko lepiej wykonywały karne, ale też zachowały więcej sił na dogrywkę, która w finale trwa pełne 20 minut, jak regularne tercja. 20 lat temu w Nagano po raz pierwszy rozgrywano turniej hokeja kobiet. Potem aż czterokrotnie triumfowały Kanadyjki. Obecna rywalizacja pań w Gangneung Hockey Centre ściągnęła tłumy.

Bramki: 1-0 Hilary Knight (20.), 1-1 Haley Irwin (22.), 1-2 Marie-Philip Poulin (27.), 2-2 Monique Lamoreux-Morando (54.), 3-2 Jocelyne Lamoreux-Davidson (80. decydujący karny).

8. Korea Południowa

Tymczasem reprezentacja męska Kanady (to również obrońcy tytułu mistrzów olimpijskich) pokonała Finlandię 1-0 i w piątek (o godz. 7:00 rano czasu ontaryjskiego) zmierzy się w walce o finał z Niemcami, którzy w środę sensacyjnie odprawili faworyzowanych Szwecję. W drugim półfinale Olimpijczycy z Rosji zmierzą się z pogromcami Amerykanów – Czechami.

Wszystkie wyniki – TUTAJ.

Wojtek Wolski

W drużynie z Kanady gra 32-letni Wojtek Wolski. W Pjongczangu towarzyszy mu 12 członków jego rodziny.

Wolski zagrał dotąd w 4 meczach, miał asystę i strzelił 2 bramki, w tym w przegranym grupowym meczu Kanada – Czechy zdobył jedynego karnego dla Kanady. Wolski w lidze NHL zagrał 451 razy, zdobył 99 goli i miał 168 asyst.

Polscy hokeiści (reprezentacja Polski) nie dotknęli łyżwą olimpijskiego lodu od 26 lat.

Na trzy dni przed końcem Igrzysk Kanada jest w posiadaniu 24 medali, w tym 9 złotych.