Bardziej indyjski od Hindusów

Kanada Top News luty 23, 2018 at 12:30 pm

zz indie22Premier Justin Trudeau jest krytykowany za to, jak wyglądała jego wizyta w Indiach. Opozycja zwraca uwagę, że Trudeau – uważany za zwolennika separatystycznego ruchu sikhów – jest ignorowany przez władze Indii…

Premier Indii Narendra Modi “nie znalazł czasu” na przywitanie premiera Kanady. Premier Trudeau jest też krytykowany za bycie “bardziej indyjskim od Hindusów”.

Ten drugi przytyk to nawiązanie do faktu, że Trudeau pojawia się w Indiach w tradycyjnych indyjskich strojach. Konserwatywna opozycja w Kanadzie zastanawia się ile te ubrania, które prawdopodobnie będą noszone przez Trudeau tylko w czasie wizyty w Indiach, kosztują kanadyjskich podatników.

“Dla twojej informacji – ludzie w Indiach nie ubierają się tak na co dzień, nawet w Bollywood – skomentował uszczypliwie na Twitterze indyjski polityk Omar Abdullah.

Internauci wypominają też premierowi, że bezzasadnie składa przy każdej okazji dłonie jak do modlitwy.

Trudeau zarzuca się również, że aż tygodniowy pobyt w Indiach – do których pojechał z żoną i dziećmi – to w rzeczywistości wycieczka na koszt podatnika.

Screen Shot 2018-02-23 at 06.29.45

Internauci kpią z przebieranek rodem z Bollywood, a politycy oburzają się na zaproszenie skazanego za próbę zabójstwa sikhijskiego ekstremisty Jaspala Atwala na spotkanie z Justinem Trudeau.

Zaproszenie dla sikha skazanego w 1986 roku za próbę zabójstwa indyjskiego polityka, zostało pospiesznie wycofane przez kanadyjską delegację, gdy sprawa wyszła na jaw. Pozostawiło jednak niesmak w Indiach, szczególnie w kontekście wcześniejszych zapewnień Trudeau, że nie zamierza on wspierać żadnych ruchów separatystycznych.

– Fakt że wycofano zaproszenie, które zostało skierowane do pana Atwala, pokazuje zasadniczo, że Kanada bierze pod uwagę nasze obawy – skomentował w pojednawczym tonie Raveesh Kumar, rzecznik indyjskiego MSZ.

Screen Shot 2018-02-23 at 06.29.56

Opozycja w Kanadzie odnotowuje, że Trudeau nie tylko nosił w Indiach regionalne stroje – ale też często je zmieniał będąc “bardziej indyjskim od Hindusów”. Jej zdaniem indyjskie stroje i pobyt Trudeau w Indiach mają jedynie zamaskować pogarszające się relacje między Indiami i Kanadą. Premier Modi – jak czytamy w huffingtonpost.ca – “nie odnotował nawet obecności Trudeau w swoim kraju”. Ostatecznie Modi spotkał się z Trudeau dopiero kilka dni po przyjeździe premiera Kanady.

Screen Shot 2018-02-23 at 06.29.31

Odpowiedzialny w Partii Konserwatywnej za sprawy zagraniczne Erin O’Toole uważa, że wizyta Trudeau w Indiach to “w 90 proc. turystyka, a w 10 proc. interesy”.

Więcej - TUTAJ.

Screen Shot 2018-02-23 at 06.30.07