Pobyt premiera w Indiach to “absolutne fiasko”

Kanada Top News luty 24, 2018 at 3:50 pm

zz modi1 Indie i Kanada nie będą tolerować osób zagrażających “jedności i integralności” tych państw – powiedział w piątek indyjski premier Narendra Modi po spotkaniu w Delhi z premierem Kanady Justinem Trudeau. Do spotkania premierów doszło prawie po tygodniu – Trudeau wraz z rodziną przebywał z wizytą w Indiach od soboty. 

Kanadyjski premier odwiedził podczas niej m.in. Delhi, Bombaj oraz Amritsar w stanie Pendżab, gdzie wizytował najważniejsze miejsce kultu sikhów – Złotą Świątynię. Podczas pobytu w Indiach szef rządu w Ottawie chętnie pozował do zdjęć w tradycyjnych lokalnych strojach, tańczył oraz grał w krykieta. Indyjscy politycy wysokiego szczebla unikali jednak spotkań z nim - zauważył portal CNN, oceniając również, że wizyta Trudeau wzbudziła wiele kontrowersji. Oburzenie niektórych indyjskich polityków wywołało w czwartek zaproszenie przez kanadyjskiego szefa misji dyplomatycznej w Nowym Delhi na obiad z Trudeau Jaspala Atwala, który został skazany za próbę zabójstwa premier Indii w 1986 roku. Zaproszenie wycofano, a kanadyjski premier przyznał, że jego wystosowanie było błędem.

Jak ocenia w “The Washington Post” Barkha Dutt, pobyt Trudeau w Indiach to “absolutne fiasko”. Jej zdaniem “zaaranżowane ruchy taneczne oraz wielokrotne zmiany strojów” premiera sprawiają, że wyglądał on bardziej “jak aktor na planie filmowym lub gość na weselu niż polityk (…)”.

zz modi3

Jednakże premier Modi napisał na Twitterze, że wizyta kanadyjskiego szefa rządu była owocna. Po siedmiodniowej wizycie w Indiach Trudeau w piątek wreszcie otrzymał niezwykle ważny uścisk od Modiego – zauważa portal CNN, publikując zdjęcie ściskających się przywódców państw.

“Terroryzm oraz ekstremizm są zagrożeniami dla naszych państw i ważne jest, byśmy walczyli z tym razem” – oświadczył Modi. Indyjski premier potępił “tych, którzy nadużywają religii do celów politycznych i promują separatyzm”.

“Nie będziemy tolerować tych, którzy zagrażają jedności i integralności naszych państw” – dodał. Słowa te indyjskie media uznały za nawiązanie do “tolerancyjnej polityki” Ottawy wobec sikhijskich ekstremistów w Pendżabie – zauważa portal BBC.

Z kolei Trudeau uznał Delhi za “naturalnego partnera i zaufanego przyjaciela we współpracy handlowej”. Zaznaczył, że Kanada i Indie mają bogatą wspólną historię.

zz modi2

Jak poinformował doradca medialny premiera indyjskiego stanu Pendżab Raveen Thukral, Delhi przekazało Ottawie listę dziewięciu osób w Kanadzie podejrzanych o próbę “ożywienia ruchu separatystów sikhijskich”.

Na początku lat 80. w Pendżabie wybuchły walki między wojskiem Indii a separatystami sikhijskimi. Z rozkazu premier Indiry Ghandi w czerwcu 1984 roku armia przeprowadziła atak na Złotą Świątynię (Operacja Niebieska Gwiazda); w odwecie za ofensywę dwóch sikhijskich ochroniarzy szefowej rządu zastrzeliło ją.

Uniwersalistyczna religia sikhijska ma około 25 mln wyznawców, z których duża część mieszka w Indiach, głównie w Pendżabie.

Sikhowie stanowią ok. 1,4 proc. mieszkańców 36-milionowej Kanady. W parlamencie Kanady reprezentowani są przez 17 deputowanych. W składzie rządu Trudeau jest czterech ministrów wyznających tę religię.

Więcej – TUTAJ.