Nowy Samsung Galaxy S9: smartfon, który jest komputerem

Rynek Series Top News luty 26, 2018 at 4:00 pm

zz samsungPodczas targów Mobile World Congress w Barcelonie 2018 zostały zaprezentowane nie tylko telefony Samsung Galaxy S9, ale też odświeżona wersja stacji dokującej Samsung Dex. Do sprzedaży trafią 16 marca, w przedsprzedaży dostępne będą od piątku.

Nowa i stara wersja Samsung Dex są ze sobą kompatybilne, więc zarówno Samsung Galaxy S8 będzie pasował do nowej wersji stacji dokującej, jak też nowszy Galaxy S9 będzie współpracował z jej starszą odsłoną. Nowy Dex jest wyposażony w dwa porty USB typu A, wyjście obrazu HDMI oraz gniazdo zasilania w standardzie USB-C. Można zatem podłączyć do niego także przewodowe akcesoria oraz pamięć zewnętrzną.

Możliwości obu stacji są niemal identyczne. Można w nich umieścić telefon, który pełni rolę komputera. Wystarczy podłączyć do stacji monitor, klawiaturę i mysz, by korzystać z telefonu Samsung, jak z typowej stacjonarki. Jeżeli mamy gotowe całe stanowisko pracy, wystarczy podpiąć telefon do stacji dokującej, poczekać kilka, może kilkanaście sekund, a na monitorze odpali się Android w wersji dostosowanej do dużego ekranu.

zz samsung2Nowa wersja Deksa pozwala wykorzystywać umieszczony w niej smartfon jako touchpad. Jest to tak naprawdę jedyna istotna zmiana względem pierwowzoru. Przewijanie stron, powiększanie, rozciąganie i obracanie fotografii, a także wiele innych czynności można wykonywać w bardzo intuicyjny sposób.

Samsung dodał też obsługę różnych rozdzielczości (HD, FullHD, WQHD), ale dzięki aktualizacji będzie ona też dostępna na Samsungach Galaxy S8 oraz starszej wersji stacji. Pod względem wydajności Samsung Galaxy S9 w nowej stacji Dex działał odpowiednio wydajnie. Samsung Galaxy S9 przez cały czas umieszczony w stacji Samsung Dex, zachowywał płynność i szybkość.

Cena będzie wyższa ale nie wiadomo jeszcze jaką będą narzucać operatorzy. Na przykład w Stanach AT&T podnosi ceny modelu podstawowego o 40 – do 790 dol.  (Ceny w Bellu – TUTAJ.) Niektóre podwyżki zostaną zrekompensowane promocjami. A T-Mobile obniży ceny zeszłorocznych modeli.

Screen Shot 2018-02-26 at 10.38.19W przeciwieństwie do Apple, Samsung pozwala operatorom na ustalanie własnych cen i zazwyczaj nie ma od razu odblokowanej wersji.

Niektóre zmiany w kamerze:

- S9 ma ten sam ekran i taką samą pojemność baterii jak S8. Samsung przesunął czujnik odcisków palców z tyłu, aby zmniejszyć rozmazy na obiektywie.

- Aparat ma teraz drugi obiektyw z dwukrotnym powiększeniem, funkcję dostępną już w Samsung Galaxy Note 8 i niektórych iPhone’ach. Oznacza to ostrzejsze zbliżenia.

- Cyfrowy asystent Bixby naśladuje podobną funkcję Google’a, pobierającą informacje na temat punktów orientacyjnych lub innych przedmiotów, które właśnie zostały sfotografowane. Nowe funkcje pozwalają na natychmiastowe tłumaczenie znaków i np. dostarczają informacji o wartości odżywczej dla posiłku w restauracji.

Więcej – TUTAJ