Zabierz pieska na spacerek

Gdzie na weekend luty 26, 2018 at 10:18 pm

qkdpNPies jest często jedynym powodem, dla którego zakładamy kalosze, pelerynę i wychodzimy na spacer. Choć przyznacie, że znacznie łatwiej o tej porze roku, po prostu wypuścić go na ogród. Niech więc weekend nie będzie czasem kolejnych wymówek. Czas na długi spacer z psem!

W Mississaudze i Toronto (jak i w pozostałych miastach Południowego Ontario) chodzenie z psem po publicznych parkach i ścieżkach bez smyczy kończy się zazwyczaj wysoką karą finansową. Na szczęście istnieją duże, przestrzenne tereny „off-leash”, gdzie nasze czworonogi mogą wybiegać się bezpiecznie tak dla panikujących na widok biegnącego radośnie psa spacerowiczów, jak i dla naszego portfela. W Toronto największe wybiegi znajdziecie w High Park, Cedarvale Park oraz Earlscourt Park.

W High Park,
otwartym jak większość parków do 11pm, teren dla psów jest oświetlony, można więc na spacer wybrać się nawet późną nocą. Znajdziecie tutaj wzgórza, piaski, krzaki i zarośla, a latem oczka wodne oraz kilka kilometrów odgrodzonych od reszty parku tras spacerowych. Rozmiar i klimat High Parku sprawia ponadto przyjemne wrażenie dziczy leśnych ostępów, co w centrum dużych miast zdarza się raczej sporadycznie. W weekendy licznie uczęszczany stanowi świetne miejsce do psiej socjalizacji. Cedarvale Park to duża, otwarta przestrzeń, idealna do nauki aportowania (np. z wyrzutnią piłek) i szalonej bieganiny. Earlscourt Park natomiast oferuje teren wielkości boiska footballowego, ogrodzony dosyć niską siatką, z wodopojem dla psów i ławkami dla właścicieli – o tej porze roku bardzo błotnisty, ku uciesze tych pierwszy i zmartwieniu tych drugich. Inne miejsca, gdzie w Toronto psy mogą swobodnie się wybiegać, to m.in. Cherry Beach, Allan Gardens czy uwielbiany przez Torontończyków Sherwood Park w północnej części miasta.

W Missisaudze wybór też jest spory. Numer jeden to bezsprzecznie: Etobicoke Creek Offleash Dog Park - teren otwarty bez limitu, całą dobę. Kto nie ma psa, nigdy tu pewnie nie był, a warto się wybrać nawet i na samotny spacer. Parking i wejście na teren parku znajduje się przy Southcreek Rd – z Dundas St, za supermarketem Starsky, skręcamy w prawo w Southcreek Rd, która kończy się ślepo, zaraz przy furtce. Łatwo się tu zgubić, bo i zarośli i dziko rosnących łąk mnóstwo. Największą atrakcją jest jednak rzeka – Etobicoke Creek, gdzie psy mogą do woli pływać, taplać się w wodzie i dokazywać. Trasa prowadzi wzdłuż brzegu, miejscami zwęża się i tu, na stromych, śliskich podejściach trzeba szczególnie uważać. Latem potok czasami wylewa, wilgotne lato obfituje w komary, ale niezależnie od pory roku, zawsze można tu spotkać dwu i czteronożnych entuzjastów natury i długich spacerów. Według właścicieli psów Etobicoke Creek Offleash Dog Park to ukryty skarb miasta. Jeśli nie znacie tych terenów – koniecznie trzeba to nadrobić.

Kolejna fajna Strefa bez Smyczy to: Parkway Belt Leash-Free Zone, znajdująca się na południowym krańcu Hershey Trail, na północ od Eglinton Avenue i na zachód od autostrady 403. Przy parku duży parking, z którego na teren bez smyczy prowadzi utwardzona ścieżka. Niedawno w Parkway Belt wykonano kilka bardzo potrzebnych ulepszeń – wstawiono nowe ogrodzenia z siatki łańcuchowej, które zabezpieczają cały obwód parku oraz ulepszony wejście instalując podwójny bramowy korytarz. Wiosną 2013 posadzono wiele młodych drzew, które w nadchodzących latach zapewnić mają więcej cienia, a także schronienie przed wiatrem. Co istotne – przestronny park pozostaje stosunkowo suchy przez większą część roku ze względu na wysoki, pochyły teren i jego wietrzną ekspozycję. To zdecydowanie bezpieczne środowisko, w którym psy mogą biegać i bawić się. Teren nie ma oświetlenia ani źródła wody pitnej w pobliżu.

Garnetwood Dog Park – ta w pełni ogrodzona, 1,5 akrowa Strefa bez Smyczy, położona jest w większym publicznym parku przy Burnhamthorpe, między Mill Road i Ponytrail. Obiekt ten oferuje malownicze otoczenie parkowe, szlaki turystyczne i okazałe rośliny zimozielone, które zapewniają cień w lecie i ochronę przed wiatrem w zimie. Park ma duży parking i publiczne toalety (sezonowe) po przeciwległej stronie Burnhamthorpe Road w Fleetwood Park. W miesiącach letnich teren jest w pełni oświetlony do 11pm, stanowi więc kolejne idealne miejsce do późnych spacerów. Porządne ogrodzenie zapewnia bezpieczną zabawę bez smyczy dla psów każdej wielkości.

Inne miejsca, gdzie z psem można wybrać się na spacer bez smyczy, znajdziecie na stronie: http://leashfreemississauga.ca/
A jeśli wasze nastoletnie dzieci lub wnuki szukają dorywczej pracy na lato – „wyprowadzacz psów” czyli Dog Walker może okazać się super opcją. W prawdzie zarobki są tu podstawowe (średnio $14.25 za godzinę), ale w okresie wakacji łatwo o tę pracę (nawet na większą skalę – wtedy mówimy już o dog-sittingu), a o przyjemności związanej z ciągłym przebywaniem na świeżym powietrzu nie trzeba nikogo przekonywać.