Ostra walka o schedę po Patricku Brownie

Lokalnie Top News marz 1, 2018 at 6:00 am

aadebata2

W środę w Ottawie odbyła się druga debata kandydatów na lidera Partii Postępowych Konserwatystów.

Debata odbywała się po okresie bezprecedensowego chaosu, jaki zafundował Torysom dotychczasowy lider Patrick Brown, który ostatecznie pod naciskiem zarzutów wycofał się z wyścigu.

Wszyscy kandydaci obiecali zaostrzyć przepisy dotyczące nominacji w partii, walczyć z molestowaniem seksualnym i zapewniali o chęci uważnego wsłuchiwania się w oddolne głosy członków partii.

- Musimy zająć się korupcją w naszej partii – powiedziała Tanya Granic Allen rywalizująca z Christine Elliott, Caroline Mulroney i Dougiem Fordem.

Burzliwa rezygnacja Browna ujawniła pęknięcia w strukturze partii, problemy z nominacjami na posłów, rozbieżności w liczbie członków. Tymczasowy lider Torysów Vic Fedeli, wezwał do „wykorzenienia zgnilizny”.

Granic Allen była prawdopodobnie najbardziej agresywna zarówno w pierwszej, jak i drugiej debacie. Wielokrotnie zarzucała swoim rywalom bezczynność, zwłaszcza gdy chodziło o nominacje partyjne na kandydatów posłów w zbliżających się wyborach prowincyjnych. Pytała, czy są skłonni na ponowne rozpoczęcie konkursów na nominacje w tych sprawach, gdzie pojawiły się zarzuty wobec nominowanych.

- Troje z was stało bezczynnie w czasie, gdy Patrick Brown prowadził partię na dno! – oskarżała.

Ford, który często wspierał Granic Allen powiedział, że jeżeli zostanie liderem to ponownie rozpisze konkursy nominacyjne tam, gdzie będą jakiekolwiek wątpliwości w stosunku do kandydatów.

- Upewnię się, że kwalifikacje są przejrzyste, a ludzie nie trzymający odpowiednich standardów zostaną pociągnięci do odpowiedzialności. Te nominacje muszą być uczciwe – stwierdził Ford.

Elliott powiedziała, że zapewni przestrzeganie zasad, aby nominacje były właściwie prowadzone. Podobnie wypowiedziała się Mulroney.

- Musimy upewnić się, że proces nominacji jest tak sprawiedliwy, otwarty i przejrzysty, jak to tylko jest możliwe – powiedziała Elliott – Musimy upewnić się, że jesteśmy silni, jak tylko możemy.

Po ostrej wymianie zdań na temat nominacji, Elliott, która ma wśród debatujących najdłuższe doświadczenie poselskie w Ontario, zaapelowała, by skupić się na prawdziwym wrogu Konserwatystów, liberalnej premier prowincji, Kathleen Wynne.

- Ważne, byśmy pamiętali, dlaczego tu wszyscy jesteśmy – apelowała – Wszyscy musimy się zjednoczyć kiedy to się skończy, ponieważ głównym naszym celem jest pokonanie Kathleen Wynne, a nie siebie nawzajem.

Wdowa po prominentnym polityku partii, jakim był Jim Flaherty, musiała odeprzeć niezwykle ostry atak ze strony, od której takiego ataku najmniej się spodziewała, w związku z przyjęciem politycznej nominacji z rąk tak krytykowanej przez nią Kathleen Wynne na stanowisko Rzecznika Praw Pacjentów z pensją w wysokości 220 tysięcy dolarów rocznie.

- Ludzie chcą wiedzieć, którą Christine widzą? – zapytał Ford – Czy jest to Christine, która chce pokonać Kathleen Wynne? A może mamy do czynienia z Christine, która przyjęła od tej samej Wynne posadę za 220 tysięcy dolarów?

Elliot wyraźnie nie spodziewała się takiego ataku ze strony przyjaciela rodziny. Od lat rodziny Flaherty’ego i Fordów były bardzo blisko ze sobą związane, łączyła ich wieloletnia zażyłość, przyjaźń i współpraca.

Odparła, że na stanowisko Rzecznika Praw Pacjenta została wybrana przez niezależną komisję i nie ma za co przepraszać, ani czego żałować.

- Jestem bardzo dumna z tego, że służyłam ludziom jako rzecznik pacjentów – stwierdziła.

Do ostrego starcia między Elliott a Granic Allen doszło przy okazji rozmowy na temat prowincyjnej energetyki i niezwykle kosztownej zielonej energii za wszelką cenę wcielanej w życie przez Liberałów. Obie zgodziły się, że należy z forsowania tej energii, bez oglądania się na rachunek ekonomiczny, zrezygnować. Granic Allen posunęła się o krok dalej zapowiadając, że anuluje wszystkie umowy dotyczące zielonej energii zawarte przez Liberałów.

- Wszystkie te turbiny wiatrowe zrównam z ziemią – powiedziała Allen.

Elliott, która jest prawnikiem, argumentowała, że zerwanie kontraktów zaszkodzi podatnikom, którzy będą musieli zapłacić za koszty sądowe, gdy przedsiębiorcy będą domagać się odszkodowań za zerwanie umów.

- Nie możesz po prostu wyrwać turbin wiatrowych z ziemi – powiedziała Elliott – W jaki sposób skłonimy ludzi do inwestowania w Ontario, jeśli nie będziemy przestrzegać umów?

Profesor politologii Western University, Cristine de Clercy, powiedziała po debacie, że jej zdaniem ​​Elliott jest najsilniejszym atutem partii, ale zasugerowała, że jej próby pokazania jedności partii zostały przyćmione przez niektóre zbyt ostre ataki podczas tej debaty.

- To Ford i Granic Allen w szczególności chcieli publicznie prać partyjne brudy – powiedziała – Myślę, że Elliott z rozmysłem próbowała zejść z tej drogi i pokazać, że potrafi ludzi zjednywać.

Z kolei profesor nauk politycznych na Wilfrid Laurier University, Barry Kay, zgodził się, że Elliott była najbardziej skuteczna. Wskazał, że nie zrobiła nic, by bezpośrednio antagonizować odbiorców debaty z innych obozów, co jest kluczową strategią w celu uzyskaniu większego wsparcia.

- Najbardziej bezpiecznym liderem dla Konserwatystów jest Elliott. I myślę, że prawdopodobnie debata wzmocniła taki właśnie jej wizerunek – powiedział profesor – A na pewno go nie straciła.

Doug Ford, któremu zarzuca się populizm, próbował jednak obsadzić się w roli kandydata o najszerszym poparciu.

- Ludzie przychodzą do mnie wszędzie, gdzie idziemy, mówiąc: “Jestem długoletnim zwolennikiem NDP, ale przyłączam do PC Party z twojego powodu.” – mówił dziennikarzom po debacie.

Wszyscy kandydaci byli pytani, czy pozwoliliby Brownowi ubiegać się o funkcję posła w najbliższych wyborach pod sztandarem PC Party.

Elliott i Mulroney stwierdziły, że pozwolą, by polityk z Barrie ponownie znalazł się w poselskim klubie Konserwatystów, gdyby oczyścił się z zarzutów o niewłaściwe zachowania seksualne i z podejrzeń o machlojki finansowe, którym zaprzeczał. Ford stwierdził tylko, że Brown „musi zająć się kilkoma innymi sprawami”.

Granic Allen była jedyną, która jednoznacznie powiedziała, że jeżeli obejmie przywództwo w partii, to Brown nie będzie mile wiedziany w obozie Konserwatystów.

Głosowanie za lidera rozpoczyna się w piątek, a zwycięzcę poznamy 10 marca.

aadebata3