Większe plony przy mniejszym nakładzie pracy, czyli warzywnik skrzyniowy

O ogrodach bez ogródek marz 4, 2018 at 7:46 pm

,, Gdziekolwiek kwitnie kwiat- musi być wiosna, a gdzie jest wiosna- wszystko wkrótce rozkwitnie”

                                                                                                                                   Friedrich Ruckert

 

Uprawa skrzyniowa warzyw to doskonały pomysł dla miejskich ogrodników. Rozwiązanie dla osób, którzy chcą uprawiać warzywa, a nie pozwala im na to jałowa gleba lub po prostu brak miejsca w ogrodzie. Drewnianą skrzynię wypełnioną ziemią można postawić na tarasie i na balkonie. Podwyższone grządki pozwalają nam na prace bez potrzeby głębokiego schylania się. Warzywa rosną szybciej i dłużej. Prawie nie musimy ich podlewać, a ziemia jest spulchniona i przewiewna, bo nie jest zdeptana. Jedną ze skrzyń można nakryć folią lub szybą i wykorzystać wczesną wiosną jako inspekt. Nie można też ominąć faktu, że taki warzywnik to ozdoba i atrakcja naszego ogrodu. Wygląda zawsze porządnie i estetycznie oraz komponuje się z każdym stylem ogrodowym. Dobrą formą jest warzywnik skrzyniowy kontenerowy. To skrzynie bez dna, które ustawiamy bezpośrednio na gruncie i wypełniamy ziemią. Można dno zabezpieczyć zamontowaną siatką. Skrzynie mogą być niskie, wysokie – ile ogrodników tyle pomysłów. Jednak długość nie powinna przekraczać 3 metrów, a szerokość 1,2 m., ponieważ pozwoli nam to na swobodne sięganie ręką do upraw. Wysokość natomiast powinna wynosić ok. 0,5 m., aby nasza praca była komfortowa. Wystarczy teraz zasiać warzywa, posadzić sadzonki i patrzeć, jak rosną. Pamiętajmy, aby pomiędzy warzywami znalazły sią zioła i kwiaty odstraszające  szkodniki np.- aksamitki, nagietki czy nasturcje.

wonderful-small-backyard-vegetable-garden-ideas-backyard-design-ideas-spaced-interior-design-ideas-photos-and

 

 

Co w trawie piszczy

Trawnik nie jest  wszędzie jest potrzebny i nie w każdym miejscu się udaje. Są miejsca, gdzie po prostu nie chce rosnąć- na stromej skarpie, przy silnym zacienieniu, czy w pobliżu starych drzew. Poza tym trawnik generuje duże zużycie wody i energii, pochłania wiele czasu na pielęgnacje. Alternatywą są gęste i zwarte rośliny okrywowe, które tworzą zielone dywany i nie wymagają naszej troski. Zalet jest więcej- tworzą one ekosystem sprzyjający pojawieniu się dużej ilości owadów i ptaków. Dobrze rosną nawet w najtrudniejszych miejscach. Zatrzymują wodę w glebie i zapobiegają rozwojowi chwastów. Rośliny okrywowe mają wiele kolorów i faktur. Od ciemnej zieleni, poprzez jasne, limonkowe, złociste, czerwone, rdzawe i czarne kolory. Prawie wszystkie okrywowe rosną nisko i wystarczająco gęsto, aby zasłonić glebę. Niektóre kwitną, inne układają się w poduchy. Rośliny te nie zastąpią trawnika, gdyż nie po każdej z nich można chodzić, jednak możemy je sadzić tam, gdzie funkcja użytkowa trawnika nie jest konieczna. Oto kilka propozycji roślin okrywowych:  barwinek- zimozielony, tworzy niskie dywany, lubi cień lub półcień,   trzmielina fortune’a- zimozielona o różnym ubarwieniu, dereń kanadyjski- ekspansywny, można sadzić pod drzewami, lubi częściowe zacienienie, jałowiec płożący- w różnych odmianach,   runianka japońska- zimozielona, lubi cień i półcień,  bodziszek kantabryjski- daje efekt kwitnącego dywanu, niewymagająca roślina.

T2eC16JyME9s5qF1gbBRvI-GtiQ-60_12

groundcovers-101436062-hero

 

Ogród skrojony na miare- krok po kroku

Zajmiemy się teraz rozrysowaniem przestrzeni naszego ogrodu. Ustalimy sobie jaki kształt będą miały nasadzenia roślin, jak będą (o ile będą) wyglądać ścieżki w naszym ogrodzie. Będziemy układać elementy w przestrzeni. Zastanówmy się, czy to będzie ogród jednownętrzowy, czy wielownętrzowy. Kompozycja swobodna (oparta na liniach inspirowanych naturą), formalna (symetryczna), czy też mieszana. Na rzucie naszego ogrodu spróbujmy narysować ścieżki, rabaty, trawnik, miejsce na altanę czy basen. Próbujmy  szkicować w różnej kolejności- zacznijmy raz od ścieżek, potem od kształtu rabat. To fajna zabawa. Zróbmy kilka wersji i zastanówmy się, który nam odpowiada. Pamiętajmy o widokach z okien i nasłonecznieniu. Dobrze mieć jakiś akcent – coś co podkreśli nasz ogród. Może to być kaskada, czy rzeżba. Używajmy maksymalnie 3 rodzajów materiału (np.drewno, żwir, kamień) oraz 3 kolorów w wyposażeniu, i  nawierzchni. Duże elementy (drzewa, donice, lampiony) najlepiej wyglądają ustawione/posadzone po 3 obok siebie. Stosujmy powtórzenia roślin, grup roślin, wyposażenia, koloru.  Unikajmy symetrii i pamiętajmy o umiarze.

rzut do my green wyrazny   Zosia w ogrodniczkach