Niezadowolona panna młoda zapłaci fotografce za zniesławienie

Kanada Series Top News marz 5, 2018 at 4:00 pm
Kevin Leung i Kitty Chan, której nieistniejąca już firma została zrujnowana

Kevin Leung i Kitty Chan, której nieistniejąca już firma została zrujnowana

Sędzia Sądu Najwyższego Kolumbii Brytyjskiej zasądził 115 tys. tysięcy dolarów odszkodowania na rzecz fotografki ślubnej Kitty Chan z Vancouver za negatywne wpisy internetowe jej klientki Emily Liao.

W sentencji sędzia Gordon Weatherill podkreślił, że Emily zrobiła wszystko co możliwe ze swej strony, aby zrujnować reputację biznes fotografki, publikując w sieci serię nienawistnych wpisów.

I rzeczywiście, nieistniejąca już firma Kitty Chan – Amara Wedding – została zrujnowana.

W opinii sędziego, misją Emily Liao było ujawnienie tego, co błędnie postrzegała jako “skorumpowany biznes”. Korzystała z internetu, gdzie jej poglądy były powszechnie czytane i spowodowały wiele szkód dla reputacji Kitty Chan.

“Jej cel zakończył się sukcesem” – powiedział sędzia w pisemnym orzeczeniu wydanym online. – “Ten przypadek jest przykładem niebezpieczeństw związanych z używaniem Internetu do publikowania informacji bez należytego uwzględnienia ich rzetelności i prawdziwości”.

Liao wynajęła Chan, aby sfotografował jej ślub 4 lipca 2015 r. Pełny pakiet usług kosztował 6 tys. dolarów ale kilka dni przed ślubami Liao nie zaakceptowała zdjęć wykonanych przed ślubem i wstrzymała zapłatę.

Pracownicy Chan dopełnili umowy i wykonali zarówno zdjęcia jak i filmy oczekując na pełną płatność, co skłoniło Liao do wszczęcia postępowania w Sądzie Spraw Drobnych, przegranego jednak w 2016 roku na rzecz fotografki.

Zanim jednak do tego doszło Liao dokonała “nieubłaganego, niemal całorocznego ataku z pomocą serwisów społecznościowych w języku chińskim i angielskim, by oskarżyć Chan i jej firmę o wszystko – od oszukiwania konsumentów po  wyłudzenia” – czytamy w sentencji wyroku.

Zdaniem sędziego Weatherilla, Liao nie udowodniła jednak, że jej oskarżenia są prawdziwe. Jak orzekł: – ”Rzeczywiście, dowody są przytłaczające, ale żaden z nich nie był prawdziwy. Nie ulega wątpliwości, że Liao była niezadowolona z tego, co postrzegała jako zdjęcia ślubne niskiej jakości. Jednak nie udało jej się udowodnić, że jej niezadowolenie było uzasadnione“.

W rezultacie sędzia zasądził 75 tys. dol. na rzecz Chan z tytułu ogólnych szkód i uznał, że postępowanie Liao zasługuje na dodatkowe kary o łącznej wysokości 40 tys. dol. z tytułu odszkodowania za straty wywołane “wytrwałą złośliwością” wobec Chan.

“Ci którzy sądzą, że można używać Internetu jako narzędzia do wyładowania frustracji, muszą otrzymać wiadomość, że ich zniesławiające publikacje będą miały konsekwencje” – powiedział sędzia Weatherill.

Firma Amara Wedding zwolniła pracowników i została zamknięta w styczniu 2017 r. Chan kontynuuje pracę ze swoim mężem Kevinem Leungiem, pomagając mu w pełnieniu roli urzędnika weselnego.