Polskie uczelnie na targach edukacyjnych w Toronto

Polacy w Kanadzie Top News marz 5, 2018 at 12:30 pm

Screen Shot 2018-03-05 at 09.46.20Sześć polskich uczelni zaprezentowało w niedzielę swoją ofertę na międzynarodowych targach edukacyjnych „Study and Go Abroad” w Toronto.

We współpracy z Konsulatem Generalnym RP w Toronto polskie uczelnie po raz trzeci przedstawiały ofertę dla zagranicznych studentów, zarówno w języku polskim, jak i angielskim. W tegorocznej wiosennej edycji targów uczestniczyli: Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Akademia Muzyczna w Łodzi i trzy uniwersytety medyczne – z Poznania, Warszawy i Wrocławia. Uczelnie mają wspólne stoisko „Ready, Study, Go! Poland”. Torontońskie targi edukacyjne są największym tego typu wydarzeniem w Kanadzie, organizowanym od 1993 r.

Tak jak przed poprzednimi targami, przedstawiciele uczelni odwiedzili szkolny punkt konsultacyjny przy torontońskiej szkole Allen Bishop Academy, gdzie działa weekendowa polska szkoła, żeby spotkać się z uczniami wyższych klas. W tym roku konsulat nawiązał współpracę z parafią św. Maksymiliana Kolbego, która jest największą polonijną parafią na świecie, liczącą 12 tysięcy polskich rodzin.

Screen Shot 2018-03-05 at 09.44.25

- Dla polskich uczelni ważne jest zarówno zainteresowanie studentów, którzy mówią po polsku, jak i tych, którzy żadnych związków z Polską nie mają – powiedział w rozmowie z PAP konsul Andrzej Szydło. - Przy tym studenci, którzy wybierają studia w Polsce w języku angielskim, często uczą się polskiego z wyboru. Dla nas to cenne związki z Polską - podkreślił.

Dr Staszewski poprowadził na UofT lekcje mistrzowskie

Dr Staszewski poprowadził na UofT lekcje mistrzowskie

Efektem obecności na targach w Toronto jest nie tylko zainteresowanie studentów, także współpraca uczelni. Jak powiedział dr Maciej Staszewski z Akademii Muzycznej w Łodzi, po jesiennej edycji targów uczelnia nawiązała kontakty z wydziałem muzycznym Uniwersytetu Toronto (UofT). Maciej Staszewski jest gitarzystą i kompozytorem, prodziekanem Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej w Łodzi. W czwartek poprowadził na UofT lekcje mistrzowskie, a w piątek wygłosił wykład o polskiej muzyce gitarowej.

- Polska gitarystyka jest na wysokim poziomie, polscy gitarzyści wygrali wiele konkursów na świecie, współpracują z wieloma uczelniami. W środowisku muzycznym jesteśmy rozpoznawalni. Doskonale znany jest za granicą m.in. Aleksander Tansman, który po wybuchu drugiej wojny światowej wyemigrował do USA i komponował muzykę filmową. To był pierwszy Polak nominowany do Oscara, w 1945 r. – podkreślił Staszewski.

Screen Shot 2018-03-05 at 09.42.22

Przedstawiciele uczelni medycznych podkreślają, że dla kanadyjskich studentów atrakcyjna jest cena studiów, kilkakrotnie niższa przy równoważnym wykształceniu medycznym w języku angielskim i możliwość praktyk w szpitalach już w czasie studiów. Z kolei dla studentów uczelni artystycznych ważny jest m.in. odmienny system kształcenia, w którym jest czas na indywidualne podejście w czasie zajęć.

Akademia Muzyczna w Łodzi uczestniczyła w targach edukacyjnych w Toronto po raz drugi, oferując zarówno studia w języku polskim, jak i angielskim. Oferta łódzkiej uczelni dysponującej nowoczesną infrastrukturą jest nie tylko dla osób marzących o karierze muzycznej.

Screen Shot 2018-03-05 at 09.41.54

- Nie wymagamy od wszystkich studentów ukończenia szkoły muzycznej drugiego stopnia. Na wszystkich kierunkach wymagamy umiejętności gry na instrumencie, ale są kierunki, na których nie jest potrzebna wirtuozeria. Na przykład produkcja muzyczna i realizacja dźwięku jest dla osób o zacięciu muzycznym, które jednocześnie potrafią się wykazać znajomością fizyki i matematyki; muzyka w mediach to studia humanistyczne, przeznaczone dla np. przyszłych recenzentów specjalistycznej prasy muzycznej. Zaś dla muzyków mamy zarówno kierunki klasyczne, ale i jazz czy wokalistykę estradową, mamy choreografię i techniki tańca. Język muzyki jest językiem międzynarodowym – dodał Staszewski.

Screen Shot 2018-03-05 at 09.44.14

Polskie uczelnie są świadome, że kanadyjskie media informowały o przypadkach ataków na obcokrajowców w Polsce.

- Nie sądzimy, by pojedyncze przykre przypadki ataków na obcokrajowców w Polsce miały wpływ na decyzje o wyborze studiów - podkreślał Szydło. Dodał, że np. przedstawiciele Poznańskiego Uniwersytetu Medycznego, który od lat gości studentów z Kanady, wskazują, że następuje zmiana kulturowa, a „jej efektem jest rosnąca świadomość, że Polska jest bezpiecznym krajem Unii Europejskiej”.

Screen Shot 2018-03-05 at 09.42.46

W obecnej edycji targów „Study and Go Abroad” niektóre uczelnie uczestniczyły po raz kolejny.

- Dziś na spotkaniu z konsulem generalnym przedstawiciele uczelni mówili, że są już studenci i kandydaci na studentów na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu i Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu, którzy deklarują, że rozpoczęli studia bądź chcą rozpocząć studia w Polsce właśnie dzięki targom - podkreślił Szydło.

Rok temu w Polsce studiowało ok. 430 studentów z Kanady.

Anna Lach (PAP)

Screen Shot 2018-03-05 at 09.42.12