Nie tylko do grzańca

Porady babci Jelonki marz 6, 2018 at 8:19 pm

Z wyglądu niepozorne, kiedyś były cennym i deficytowym towarem. Dzisiaj można je kupić w każdym spożywczym sklepie.

gozdziki2Goździki, to aromatyczna przyprawa, która kryje w sobie wiele niespodzianek.  Tak naprawdę to całkowicie wykształcone, ale jeszcze nie rozwinięte pąki kwiatowe goździkowca wonnego (Caryophyllus aromaticus). Drzewa goździkowe rosną w okolicach Zanzibaru, Tanzanii, Indonezji, Kenii i Madagaskaru. Za nielegalny wywóz goździków groziła kara śmierci. Sadzonki goździkowca wykradano, przewożono na statkach pirackich, ukrywano w beczkach pod innymi produktami. W Zanzibarze, na którego fladze do dziś widnieją dumnie złote goździki, w dalszym ciągu za przemycanie tej niezwykłej przyprawy płaci się głową. Mieszkańcy Zanzibaru posiadający własną ziemię mają obowiązek uprawiania na niej drzewa goździkowego. Za nietrzymanie się prawa grozi im utrata ziemi lub domu. Bezpieczniej jest więc hodować drzewa goździkowe, choć na to, by zakwitły, trzeba czekać aż 20 lat.

Goździki dodawane są do grzanego piwa i wina, ponczów, sosów owocowych i wekowanych owoców. Świetnie pasują do deserów, a także dziczyzny, wieprzowiny, baraniny, a nawet śledzi.

 

drzewo-gozdzikowePrzepis na grzańca

Składniki:

1 l piwa,

3 łyżeczki cukru trzcinowego (brązowego),

Łyżka miodu,

Kilka goździków,

2 łyżki soku malinowego,

Szczypta imbiru i cynamonu,

Do garnka wlej piwo, miód i sok malinowy. Wsyp cukier, goździki i inne przyprawy. Wymieszaj dokładnie wszystkie składniki i podgrzewaj na małym ogniu (ważne aby nie zagotować). Pij jeszcze ciepłe. Jest to doskonały sposób na rozgrzanie i na poprawę humoru.

olejku-gozdzikowego-356990-articleAle goździki sprawdzają się nie tylko w kuchni – ich działanie ceni też medycyna chińska i indyjska. W medycynie zachodniej, nam najbliższej, używa się ich przede wszystkim w stomatologii i ziołolecznictwie. Zaleca się żucie goździków przez kilka minut zwłaszcza w okresie przeziębień. Zapobiega to licznym infekcjom górnych dróg oddechowych, gardła, a także eliminuje ryzyko zachorowania na grypę, anginę czy katar. Goździki pobudzają również wydzielanie soków trawiennych, wzmagają apetyt, wykazują działanie wykrztuśne. Olejki eteryczne goździków rozrzedzają gęstą, zalegającą w drogach oddechowych wydzielinę i ułatwiają jej odkrztuszenie. Szczególnie poleca się je palaczom. Działają także silnie przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo, wymiatają wolne rodniki, zapobiegają zbyt szybkiej śmierci komórek organizmu i są doskonałą profilaktyką chorób nowotworowych.

Na ból zęba pomaga przegryzienie kwiatu goździka, ponieważ zawarty w nim eugenol ma właściwości przeciwbólowe i antyseptyczne. Ten silnie działający olejek eteryczny działa ponadto korzystnie na trawienie, poleca się go też jako środek zwalczający bakterie, wirusy i grzybice. Pomaga utrzymać przyjemny zapach w ustach – w starożytnych Chinach istniał obowiązek włożenia goździka do ust przed rozmową z cesarzem.

gozdziki_w_torebce_Kamis_2000Zalet goździków jest jak widać całe mnóstwo i wciąż odkrywane są nowe. Potrawy czy kosmetyki z dodatkiem goździka znakomicie redukują stres. Orzeźwiający zapach zawartego w nich olejku eterycznego – eugenolu, odświeża i pobudza umysł, usuwa zmęczenie, pomaga w stanach lękowych i depresyjnych. Goździki to także sojusznik dla organizmu w walce z pasożytami. Od lat przyprawa ta uznawana jest za naturalny lek przeciwgrzybiczny i przeciwpasożytniczy. Te niepozorne pąki w kształcie gwoździa zabijają pasożyty jelit, wspomagają w leczeniu biegunki oraz innych dolegliwości układu pokarmowego.  Olejek eteryczny z goździków znalazł zastosowanie także w aromaterapii. W Indonezji, gdzie znajdują się największe plantacje goździków, z okazji narodzin dziecka sadzi się drzewo goździkowe. Jego moc ma towarzyszyć dziecku przez całe życie.