Nowa NAFTA warunkiem zdjęcia ceł na stal

Rynek Top News marz 6, 2018 at 4:00 pm

zz stal2Donald Trump stwierdził, że tylko nowa NAFTA jest warunkiem zdjęcia ceł na stal z Kanady i Meksyku.

Prezydent zasugerował na Twitterze, że tylko podpisanie “nowej i uczciwej” umowy o wolnym handlu z Kanadą i Meksykiem (NAFTA) może zagwarantować tym dwóm krajom wyłączenie z ceł na import stali i aluminium.

- Mamy duże deficyty handlowe z Meksykiem i Kanadą - napisał Trump na Twitterze. – NAFTA, która jest właśnie renegocjowana, była dla USA złym układem. Spowodowała masową relokację firm i miejsc pracy. Taryfy na stal i aluminium zostaną zniesione wyłącznie, jeśli podpisana zostanie nowa i uczciwa NAFTA.

Dodatkowo Trump chce, by Kanada “lepiej traktowała naszych rolników”, a Meksyk musi “zrobić znacznie więcej, by powstrzymać napływ narkotyków do USA”, gdyż “nie zrobili tego, co należy”.

Trump oświadczył pod koniec zeszłego tygodnia, że nałoży na import stali cło w wysokości 25 proc., a na import aluminium – 10 proc. Nie sprecyzował jednak wtedy, czy decyzja dotyczyć będzie importu z Kanady i Meksyku. Rząd Kanady odpowiedział, że z uwagi na głęboką integrację rynków obu krajów Kanada będzie starała się o wyłączenie z nowych taryf.

zz stalZ inicjatywy Waszyngtonu Stany Zjednoczone, Kanada i Meksyk są obecnie w trakcie renegocjacji trójstronnego układu o wolnym handlu (NAFTA). Siódma runda rozmów ruszyła 25 lutego w stolicy Meksyku i miała zakończyć się dzisiaj. Runda ta kończy się bez oficjalnego trójstronnego komunikatu. Ósma planowana jest na marzec w Waszyngtonie.

Tymczasem szef Światowej Organizacji Handlu (WTO) ostrzegł w poniedziałek przed ryzykiem wojny handlowej w związku z planami USA wprowadzenia ceł. Dyrektor Generalny Robert Azevedo zaapelował do członków WTO, żeby powstrzymali “pierwsze kostki domino” potencjalnej wojny handlowej.

- W świetle ostatnich zapowiedzi dotyczących środków polityki handlowej, jasnym jest, że widzimy obecnie o wiele większe i realne ryzyko wywołania eskalacji barier handlowych na całym świecie - powiedział Azevedo. - Nie możemy ignorować tego ryzyka i wzywam wszystkie strony, aby rozważyły i przemyślały tę sytuację bardzo ostrożnie. Jak już wejdziemy na tę ścieżkę, bardzo trudno będzie zawrócić. Oko za oko doprowadzi do tego, że wszyscy będziemy ślepi, a świat, do głębokiej recesji.

Decyzję Trumpa oprotestowali niemal wszyscy partnerzy handlowi USA; UE oznajmiła, że rozważa wprowadzenie taryf odwetowych na amerykańską stal i szereg innych produktów, w tym na produkty rolne. Oprócz Kanady, retorsje rozważają także Meksyk, Brazylia i Chiny.

Więcej – TUTAJ.