Liczba sprzedanych domów spada, ich ceny też

Lokalnie Series Top News marz 7, 2018 at 10:07 am

aadomy2

Agencje handlu nieruchomościami odnotowują wyraźne spowolnienie rynku real estate od początku tego roku.

Liczba sprzedanych domów w Toronto w ubiegłym miesiącu spadła o prawie 35 procent, a średnia cena sprzedaży spadła o ponad 12 procent w porównaniu z historycznie wysokim poziomem ustalonym w zeszłym roku według raportu Toronto Real Estate Board.

W zeszłym miesiącu w systemie MLS zarejestrowano 5175 transakcji mieszkaniowych, co stanowi spadek o 34,9 procent w porównaniu do 7955 sprzedaży w lutym 2017 roku.

Średnia cena sprzedaży w regionie, obejmująca wszystkie rodzaje sprzedaży mieszkań i domów, spadła o 12,4 procent do 727818 dolarów. Mimo spadku nadal jest jedną z najwyższych w Kanadzie.

Domy jednorodzinne – najdroższe ze wszystkich kategorii nieruchomości monitorowanych przez TREB – wykazały największy spadek wysokości sprzedaży, jak i cen w porównaniu do ubiegłego roku. Kategoria ta była siłą napędową wzrostu cen w pierwszych miesiącach 2017 roku, co skłoniło liberalny rząd prowincji do wprowadzenia w kwietniu pakietu środków w celu schłodzenia rynku.

- Kiedy TREB opublikował prognozę na 2018 rok, wszystko wskazywało na powolny początek roku w porównaniu z historycznie wysoką liczbą sprzedaży odnotowaną zimą i wczesną wiosną 2017 r. – powiedział we wtorek prezes TREB, Tim Syrianos – Potencjalni nabywcy domów musieli jednak dokonać ponownej oceny swoich planów ze względu na nowe testy warunków skrajnych w zakresie użyczania kredytów hipotecznych OSFI i wyższe koszty pożyczkowe.

Krótko mówiąc – utrudnione warunki użyczania kredytów hipotecznych i dodatkowe opodatkowanie nabywców spoza granic Kanady, schłodziły nieco rynek mieszkaniowy w GTA.