Żeglarskie nagrody dla Polaków z Kanady

Polacy w Kanadzie Top News marz 7, 2018 at 4:00 pm

zz nagrodyW Hotelu Mercure Stare Miasto w Gdańsku odbyła się uroczysta gala wręczania najważniejszych żeglarskich ogólnopolskich Honorowych Nagród Rejs Roku PZŻ 2017.  Laureatami została m. in. trójka żeglarzy z polsko-kanadyjskich klubów żeglarskich z Toronto.

Najwyższymi nagrodami za ubiegłoroczne wyczyny uhonorowani zostali żeglarze związani ze Szczecinem, w tym kapitan Joanna Pajkowska, ze Szczecińskiego Klubu Samotników, a także trójka żeglarzy z polsko-kanadyjskich klubów żeglarskich z Toronto, w tym kapitan Jan Pietrzak i jego żona Ewa oraz kapitan Wojtek Wejer. Wszyscy troje rozpoczynali kariery żeglarskie w Szczecinie, obecnie mieszkają i żeglują w Kanadzie.

Jury Nagród Honorowych „Rejs Roku” i „Srebrny Sekstant” poddało analizie 13 żeglarskich przedsięwzięć i rejsów z 2017 roku. Były to wyprawy o różnym charakterze, zarówno pod względem skali, charakteru, celów jak i stopnia trudności. Kandydatury oceniono pod kątem wartości sportowych, społecznych, edukacyjnych, a także promocyjnych. Biorąc pod uwagę te kryteria jury najwyżej oceniło osiągnięcie Joanny Pajkowskiej, która za triumf z Uwe Rottgeringiem w transatlantyckich regatach „Twostar 2017” została uhonorowana Srebrnym Sekstantem i Nagrodą Honorową Rejs Roku 2017.

Rozegrany w czerwcu 2017 wyścig przebiegał w wyjątkowo ciężkich warunkach, uznanych za najtrudniejsze w 60-letniej historii zawodów. Żeglarze zmagali się ze sztormowymi wiatrami o prędkości 60 węzłów i falami o wysokości 15 metrów. Groźny Północny Atlantyk pokonał w efekcie większość uczestników – z 21 jachtów, które wyruszyły na trasę z Plymouth, do mety w Newport dotarło zaledwie siedem, a cztery jednostki zatonęły! Startujący na 40-stopowym jachcie „Rote 66”, który także doznał licznych uszkodzeń, polsko-niemiecki duet pokonał dystans 3.301 mil morskich w 20 dni 22 godziny i 43 minuty. Był to drugi start Joanny w regatach „Twostar” – w 1986 roku nie ukończyła wyścigu z powodu awarii jachtu.

Drugą Nagrodę Honorową Rejs Roku 2017 otrzymał kapitan trwającej aż 7 lat rodzinnej, wokółziemskiej żeglarskiej eskapady na jachcie „Double Helix”, polonijny żeglarz z Toronto Jan Pietrzak. Zamknięcia wielkiego kręgu dokonał z żoną Ewą na Barbadosie, w styczniu 2017 roku, a na niektórych odcinkach załogę uzupełniali ich krewni i znajomi.

Nagrodą specjalną PZŻ wyróżniono natomiast Wojtka Wejera, także mieszkającego w Toronto. Ten inżynier i żeglarz, członek Polsko-Kanadyjskiego Klubu Żeglarskiego „Biały Żagiel”, wykorzystał swoją znajomość akwenów u północnych i zachodnich wybrzeży Kanady do pomocy żeglarzom próbujących swych sił na tamtych wodach. Z jego pomocy korzystali kapitanowie wszystkich polskich prób pokonania Northwest Passage.