Ontario znowu sie zadłuży

Lokalnie Top News marz 8, 2018 at 10:00 am
Minister finansów Ontario, Charles Sousa

Minister finansów Ontario, Charles Sousa

Minister finansów Ontario, Charles Sousa pod koniec miesiąca przedstawi budżet prowincji.

Już w środę minister zapowiedział, że prowincyjne finanse nie będą zbalansowane, co oznacza, że liberalny rząd Kathleen Wynne nie dotrzyma kluczowej obietnicy wyborczej.

Minister Sousa podkreślił, że zadłużenie prowincji w przyszłym roku będzie minimalne i nie przekroczy jednego procenta prowincyjnego PKB (produktu krajowego brutto). Zaznaczył też, że taki kształt budżetu ma na celu przyspieszenie wzrostu i umożliwienie większych inwestycji w kluczowych obszarach takich jak opieka zdrowotna i opieka nad dziećmi.

- Dla mnie dobra polityka społeczna musi być również dobrą polityką gospodarczą i to czyni ją zrównoważoną – powiedział Sousa do zgromadzonej publiczności podczas luchu w Toronto. Dodał, że decyzja o deficycie jest po części odpowiedzią na wyzwania stojące przed prowincją.

- Widzę wzrost, który jest bardziej skromny, niż bym sobie tego życzył – powiedział – Musimy działać w imieniu ludzi i w obronie gospodarki.

Spusa powiedział także, że wiosenny budżet, który będzie ogłoszony przed czerwcowymi wyborami, wytyczy ścieżkę powrotu do równowagi fiskalnej w prowincji.

Konserwatyści stwierdzili, że finansowy plan ministra Sousy, to nic innego, jak „rzut na taśmę, w celu wygrania kolejnych wyborów”.

- To rząd, który nie ma żadnych prawdziwych przekonań poza jednym, którym jest ich własny interes polityczny – powiedziała Lisa MacLeod, krytyk finansowy ze strony opozycji – Teraz przed wyborami cynicznie gotowi są zrobić i powiedzieć cokolwiek, by dalej trwać u władzy. Wszystko, co obiecują w tym budżecie jest niczym więcej jak kosztowną sztuczką mającą na celu reelekcję. Reelekcję za wszelką cenę.

W ubiegłym roku Liberałowie wdrożyli pierwszy zrównoważony budżet prowincji od dekady. Zapowiadali, że w kolejnych latach będzie tak samo.