Brenda Lucki nowym komendantem RCMP

Kanada Top News marz 9, 2018 at 10:00 am
Brenda Lucki i premier Justin Trudeau podczas śniadania w akademii policyjnej Regina Depot

Brenda Lucki i premier Justin Trudeau podczas śniadania w akademii policyjnej Regina Depot

Nowym szefem RCMP po raz pierwszy w historii będzie kobieta.

W piątek premier Justin Trudeau mianuje na stanowisko szefa Mounties Brendę Lucki. W ten sposób chce zasygnalizować radykalną zmianę w tej formacji nękanej ostatnio skargami o molestowanie seksualne funkcjonariuszek oraz dyskryminacji policjantek.

Mianowanie nowego Komisarza RCMP – kobiety ma nastąpić podczas wizyty w akademii policyjnej RCMP w wydziale Regina Depot, gdzie Lucki jest obecnie dowódcą.

Brenda Lucki pracuje w RCMP 31 lat. Była też członkiem międzynarodowych sił policyjnych w byłej Jugosławii oraz asystowała w cywilnej misji policji ONZ na Haiti.

Przeszła szefowa Mounties przez wiele lat otrzymywała liczne wyróżnienia, w tym pochwałę dowódcy Misji Pokojowej ONZ za odwagę oraz dwa medale sił mundurowych ONZ oraz kanadyjski medal za udział w operacjach pokojowych poza granicami.

Z biogramu dostępnego na stronie RCMP dowiadujemy się, że Lucki jest także kawalerem Orderu Zasługi Policji w uznaniu dla jej pracy na rzecz poprawy relacji z Narodami Pierwotnymi Kanady.

Mianowanie Brendy Luckiej na stanowisko szefa RCMP następuje po powołaniu w ubiegłym roku specjalnego komitetu selekcyjnego, którego szefem jest były premier Nowego Brunszwiku, Frank McKenna, który to komitet rekomendował trzy osoby na to stanowisko.

Ta krótka lista wysoko kwalifikowanych kandydatów powstała na podstawie ścisłej instrukcji, która nakazywała komisji „starać się wypełniać kanadyjskie zobowiązania dotyczące równości płci oraz reprezentatywności różnorodności

Wymieniając krótką listę wysoko wykwalifikowanych kandydatów, komisja została specjalnie poinstruowana, aby “starać się wspierać rząd kanadyjskich zobowiązań dotyczących równości płci i różnorodności” w procesie mianowania.

Jak już napisaliśmy, Brenda Lucki będzie pierwszą kobietą, która przejmie pełną kontrolę nad Royal Canadian Mountain Police. Przez ostatnie sześć miesięcy funkcję tę sprawował Beverley Busson.