Jak obiecał tak zrobił

Kanada Top News marz 9, 2018 at 12:30 pm

zz stalDonald Trump dotrzymał słowa i zatwierdził cła na import stali i aluminium. Jednak dzięki wysiłkom lobbystów Kanada na razie objęta jest wyjątkiem. Cła obejmują też przez jakiś czas wąską grupę towarów.

Prezydent USA wprowadził 25-proc. cło na stal i 10-proc. na aluminium. Decyzję tłumaczył troską o bezpieczeństwo kraju i dobro firm z USA. Nowe taryfy mają wejść w życie 23 marca. Inne kraje mogą w drodze negocjacji starać się o przyznanie odstępstw od tej decyzji.

Wyłączenie z ceł dla Kanady (a także Meksyku) nie jest jednak bezterminowe i uzależnione od postępów w negocjacjach porozumienia NAFTA. Z Kanady pochodzi najwięcej, bo 41 proc. importowanej do USA stali.

Minister spraw zagranicznych Kanady Chrystia Freeland powiedziała, że należy lobbować u amerykańskiego prezydenta za tym, aby “zminimalizować zagrożenie, jakie niesie ze sobą wprowadzenie ceł”.  Minister dodała, że strona kanadyjska “będzie kontynuować działania mające na celu całkowite zniesienie nałożonych ceł”.

Decyzja amerykańskiego prezydenta została podjęta pomimo sprzeciwu doradców i  potępiona przez głównych partnerów handlowych.

Screen Shot 2018-03-09 at 12.08.40Przedstawiciele chińskiego przemysłu już naciskają na władze, by te odpowiedziały odwetem na cła nałożone przez Trumpa. Chcą obciążenia importowanych do Chin amerykańskich produktów, w tym stali, węgla, płodów rolnych, elektroniki, aluminium z odzysku oraz towarów luksusowych.

Trump wielokrotnie zarzucał Chinom stosowanie nieuczciwych praktyk handlowych i ograniczanie dostępu do rynku amerykańskim firmom, co jego zdaniem przyczyniło się do powiększenia deficytu USA w handlu z Chinami.

Wprowadzenie ceł rodzi obawy o eskalację napięć handlowych i wybuch wojny celnej między USA a innymi krajami, które mogą w odpowiedzi dodatkowo opodatkować towary z USA.

Unia Europejska już zapowiedziała, że rozważa wprowadzenie 25-proc. ceł na wiele amerykańskich towarów, w tym ubrania, kosmetyki i produkty rolnicze. Bruksela rozważa też złożenie skargi przeciw USA w Światowej Organizacji Handlu (WTO).

Kanclerz Niemiec Angela Merkel skrytykowała dzisiaj decyzję Trumpa ale zaapelowała też o wyważoną reakcję i dialog ze stroną amerykańską. Zdaniem Merkel Niemcy mają zaufanie do Komisji Europejskiej ale też nie wyklucza działań odwetowych.

Europejskie stowarzyszenie producentów stali EUROFER zdecydowanie potępiło dziś wprowadzenie ceł, wskazując, że decyzja ta może oznaczać utratę dziesiątek tysięcy miejsc pracy w Europie.

Brazylijskie ministerstwa spraw zagranicznych i przemysłu we wspólnym oświadczeniu napisały, że kraj ten podejmie “wszelkie niezbędne kroki na płaszczyźnie stosunków dwustronnych i wielostronnych, aby chronić swoje interesy”. Brazylia jest drugim największym eksporterem stali do Stanów Zjednoczonych po Kanadzie.