Sąd już zdecydował. Wybory na szefa Konserwatystów – bój o termin zakończenia głosowania.

Lokalnie Top News marz 9, 2018 at 6:00 am

aawybory6

Dziś w samo południe minął ostateczny termin głosowania na szefa Partii Konserwatywnej Ontario. Jeszcze do wieczora możliwe było, że ten termin zostanie przesunięty. Miał o tym zdecydować sąd.

Takiego listu wypatruje tysiące członkow partii. Bez niego nie są w stanie głosować.

Takiego listu wypatruje tysiące członkow partii. Bez niego nie są w stanie głosować.

Prawnicy występujący w imieniu trojga kandydatów będą ubiegali się w sądzie o nakaz przedłużenia głosowania o tydzień, ponieważ – jak twierdzą kandydaci – członkowie PC Party w dotychczas ustalonym trybie nie mieli szans by oddać głos.

Wniosek jest składany w imieniu Tanyi Granic Allen, Caroline Mulroney i Roba Forda. Jedynym kandydatem, który uważa, że obecny tryb głosowania nie narusza praw członków partii jest Christine Elliott.

Trójka kandydatów wcześniej zwracała się do władz partii o przedłużenie procesu głosowania, ale nie uzyskała akceptacji.

Problem polega na tym, że proces głosowania ma charakter dwustopniowy. Najpierw członkowie partii mieli otrzymać tradycyjną drogą pocztową pismo zawierające kod weryfikacyjny. Po otrzymaniu tego kodu mieli w Internecie na specjalnej stronie wpisać go wraz z danymi personalnymi oraz kopią (zdjęciem) dokumentu tożsamości takiego jak na przykład prawo jazdy. Dopiero po tym na ich adres e-mailowy dostawali PIN, na podstawie którego mogli już na stronie wyborczej oddać swój głos.

Caroline Mulroney

Caroline Mulroney

Ponieważ wybory na szefa partii odbywają się w trybie przyspieszonym ze względu na rychłe wybory prowincyjne, nie wszystko zostało dopięte na ostatni guzik i – jak się okazuje – nie do wszystkich członków partii dotarły listy drogą pocztową z kodem weryfikacyjnym. A bez tego kodu nie mogą wziąć udziału w wyborach.

Granic Allen, Doug Ford i Caroline Mulroney uważają, że liczba tych, którzy nie otrzymali kodu weryfikacyjnego jest tak duża, że zakończenie wyborów w ustalonym wcześniej terminie nie odzwierciedli stanowiska kilkudziesięciu tysięcy członków PC Party. Stąd wniosek, by zakończenie głosowania przesunąć o tydzień.

Doug Ford

Doug Ford

- Rzeczywiście, mieliśmy problemy z dostarczeniem drogą pocztową kodów weryfikacyjnych, ale obecnie te problemy już nie są aktualne. Już prawie 70 tysięcy członków zweryfikowało swoje prawa do oddania głosu, a ponad 44 tysiące już głosowało – stwierdził Harley Lefton, przewodniczący komitetu wyborczego – Zdajemy sobie sprawę z apeli niektórych kandydatów o przedłużenie wyścigu. Ale byłaby to nie tylko zasadnicza zmiana zasad na ostatnim etapie kampanii wyborczej, ale też sprzeczna ze statutem naszej partii, który przewiduje, że w tym przypadku głosowanie musi się zakończyć najpóźniej 9 marca.

Doug Ford nazwał tę decyzję „nonsensem”.

- Prawdopodobnie na 195 tysięcy członków partii około 130 tysięcy nie zagłosuje, bo nie otrzymało na czas kodów weryfikacyjnych. To nie jest w porządku… – powiedział Ford w rozmowie z dziennikarzem CP24 – Chcę tylko, aby wszyscy mieli szansę oddać swój głos. Nie chodzi mi, czy głosują na mnie, na Caroline, na Christine czy na Tanyię. Wolałbym wygrać lub przegrać w uczciwej rywalizacji.

Tanyia Granic Allen

Tanyia Granic Allen

I wskazał, że jego własna matka nie może na niego zagłosować, bo nie otrzymała jeszcze listu z kodem weryfikacyjnym.

Zastrzeżenia Douga Forda podziela Granic Allen, która powiedziała, że słyszy podobne zastrzeżenia od ludzi w całym Ontario.

- Jeden człowiek w Kitchener był prawie we łzach, mówiąc mi, że jeśli nie dostanie dziś swojej poczty, to będzie zdruzgotany. On naprawdę chciał głosować! – opowiada Granic Allen – Chcemy mieć pewność, że każdy, kto jeszcze nie otrzymał swoich materiałów do głosowania miał możliwość uczestniczenia w wyborach.

Innego zdania jest Christine Elliott. Na czwartkowym spotkaniu z wyborcami w Toronto broni stanowiska kierownictwa partii o nieprzedłużaniu wyborów.

Christine Elliott

Christine Elliott

- System działa – powiedziała Elliott – Czy mamy z tym jakieś problemy? Tak, oczywiście pewne problemy są, ale rozumiem również stanowisko kierownictwa partii, że istnieją pewne zasady w naszym statucie, które nie pozwalają przekładać terminu zakończenia elekcji.

Obecne wybory na lidera Konserwatystów są pierwszymi, które przebiegają w Internecie. Podczas poprzedniej elekcji w 2015 roku partia zorganizowała punkty wyborcze w całej prowincji, gdzie członkowie przychodzili i własnoręcznie wrzucali do urn kartki wyborcze.

Jeżeli sąd nie przychyli się do wniosku trojga kandydatów i nie nakaże przełożenia w ostatniej chwili terminu zakończenia wyborów, to głosowanie zakończy się w piątek o 12 w południe, a zwycięzcę poznamy w sobotę na specjalnej uroczystości w Markham.

Z ostatniej chwili:

Sędzia Sądu Najwyższego Ontario, Todd Archibald, odrzucił wniosek o przedłużenie terminu głosowania w wyborach na lidera Ontario PC Party. Tak więc głosowanie zakończyło się ostatecznie i jutro wieczorem poznamy nowego przywódcę Postępowych Konserwatystów w Ontario.