Honory z Krakowa dla specjalisty z Toronto

Polacy w Kanadzie Top News marz 10, 2018 at 10:00 am
zz schatzker

Prof. Schatzker w Krakowie

Znany ortopeda i traumatolog polskiego pochodzenia mieszkający w Kanadzie, prof. Joseph Schatzker, został doktorem honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Prof. Joseph Schatzker z Sunnybrook Health Sciences Centre, cieszący się wielkim uznaniem na całym świecie, jest jednym z najwybitniejszych uczonych zajmujących się urazami narządu ruchu. Razem z grupą szwajcarskich naukowców tworzy podstawy współczesnej traumatologii.

Jako zapalony dydaktyk jest autorem i współautorem 10 podręczników i 2 monografii. Najwyższą wartość ma cykl prac dotyczący klasyfikacji złamań i sposobów ich zaopatrywania. Wyznaczone algorytmy postępowań są obowiązujące do dzisiaj i są wyznaczonym standardem w Europie i świecie.

zz schatzker3Profesor Schatzker urodził się w 1934 roku na kresach wschodnich Rzeczypospolitej – w Stryju koło Lwowa. W czasie II wojny światowej wraz z matką znalazł się w getcie warszawskim. Z rąk NKWD zginął jego ojciec, oficer Wojska Polskiego. Po ucieczce z getta trafił do Austrii, skąd z kolei w 1949 roku wyemigrował do Kanady. Ukończył studia medyczne na Uniwersytecie w Toronto. Pracę zawodową rozpoczął od intensywnych szkoleń na stażach specjalistycznych w renomowanych ośrodkach w Europie, w których zdobył doświadczenie w zakresie najnowszych metod zespoleń i unaczynienia kości.

zz schatzker2Po powrocie do Kanady został najpierw docentem, a w 1984 r. profesorem chirurgii Uniwersytetu w Toronto. Równolegle powołano go na stanowisko ordynatora jednego z oddziałów w najważniejszym kanadyjskim ośrodku ortopedii i chirurgii urazowej – funkcję tę pełnił aż do 2001 roku.

W latach 80. XX wieku został również dyrektorem laboratorium badawczego nad biomechaniką w ortopedii, a w 1993 roku dyrektorem do spraw badań nad endoprotezami stawów oraz dokumentacją i klasyfikacją złamań. W tym czasie pełnił ponadto funkcję egzaminatora Królewskiego Kolegium Chirurgów Kanady.

zz schatzker4Jego biografia – TUTAJ.

Od 1997 r. trwa współpraca prof. Schatzkera z Kliniką Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu UJ CM.

Dzięki niemu w Krakowie zorganizowano pierwsze, specjalistyczne kursy leczenia urazów najnowocześniejszymi obecnie metodami, które poprowadzili światowej klasy specjaliści.