Konwencja Partii Konserwatywnej – relacja na żywo

Lokalnie Top News marz 10, 2018 at 4:07 pm

aakonwencja

Wybory na lidera Partii Postępowych Konserwatystów Ontario coraz bardziej zamieniają się w prawdziwy dreszczowiec. Po chaosie, jaki wywołała rezygnacja Patricka Browna, późniejszy jego powrót i ponowna rezygnacja, po krótkiej kampanii wyborczej w której o głosy członków partii ubiegało się czterech kandydatów – Tanyia Granic Allen, Christine Elliott, Doug Ford i Caroline Mulroney dziś, w sobotę odbywa się konwencja, na której mają być ogłoszone wyniki wyborów, które odbyły się w Internecie.

14:05 Przemawia były minister imigracji w rządzie Stephena Harpera, a obecnie lider Konserwatystów w Albercie, Jason Kenney. Mówi o konieczności pokonania Liberałów zarówno w Ontario jak i Nowych Demokratów sprawujących władzę w Albercie. Podkreśla też, że w dalszej perspektywie Konserwatyści muszą powrócić do władzy na szczeblu federalnym. Mówi też o jedności partii, która tylko wtedy jest silna, gdy jest zjednoczona.

- Ktokolwiek zostanie wybrany, proszę, abyście poparli wynik demokratycznych wyborów. Za nowym liderem powinni stanąć murem wszyscy członkowie partii – powiedział Jason Kenney – Kiedy Konserwatyści są podzieleni, liberalni poborcy podatków i partie lewicowe wygrywają.

14:25 Na scenę wchodzi tymczasowy przywódca partii Vic Fedeli. Mówi o rekordowych sumach zbieranych funduszy partyjnych, o ogromnej ilości wolontariuszy chcących pracować na rzecz Konserwatystów.

- Każdego dnia zarabialiśmy więcej pieniędzy niż dnia poprzedniego, co jest niesłychane w trakcie kampanii o przywództwo – powiedział Fedeli – Wszyscy sprawili, że możemy być z siebie dumni -powiedział wskazując na czterech liderów siedzących w pierwszym rzędzie sali.

Prosił, by wyniki wyborów nie podzieliły członków partii.

- Nie pozwólmy, aby małe różnice, które są nieuniknione w kampanii wyborczej odciągnęły nas od naszego wspólnego celu – zaapelował Fedeli.

15:50 – W chwili, gdy piszemy tę notkę wyniki głosowania już miały być dawno ogłoszone, ale okazuje się, że różnica głosów oddanych na Christine Elliott a Douga Forda jest tak niewielka, że sprawę przejęli prawnicy.

15:55 – Wciąż nie wiadomo jak sprawy się potoczą. Na sali konferencyjnej hotelu Hilton w Markham, gdzie odbywa się konwencja panuje chaos, nikt nie wie dlaczego ogłoszenie rezultatów wyborów opóźnia się. Wszelkie informacje, nawet te o rozmowach prawników Christine Elliott i Douga Forda nie są do końca potwierdzone.

Christine Elliott i jej stronnicy

Christine Elliott i jej stronnicy

Doug Ford i jego rodzina

Doug Ford i jego rodzina

16:29 Nowe informacje. Róznice między kandydatami są minimalne. Do czołówki dołącza Tanyia Granic Allen. Wciąż nie wiadomo kto zostanie liderem. Obecni na sali spekulują, czy dzisiaj w ogóle rezultat będzie podany do wiadomości.

Caroline Mulroney przyszła na konwencję z mężem i córkami

Caroline Mulroney przyszła na konwencję z mężem i córkami

 

Tanyisa Granic Allen wchodzi na salę, gdzie odbywa się konwencja.

Tanyisa Granic Allen wchodzi na salę, gdzie odbywa się konwencja.

16:37 Z niepotwierdzonych informacji wynika, że Christine Elliott i Doug Ford zdobyli dokładnie tyle samo głosów. Jest problem z jedną z maszyn liczących głosy. Głosy muszą być ponownie przeliczone.

aakonwencja dziennikarz16:43 Dziennikarz CBC TV Mike Crawley mówi, że ma informacje od ważnego działacza partii, że wybory wygral Doug Ford, ale w zwiazku z niewielką różnicą oddanych głosów Christine Elliott zażądała ich ponownego przeliczenia.

16:51 Zwolennicy Forda podnoszą na sali okrzyk zwycięstwa, ale wciąż nie ma oficjalnego potwierdzenia o wygranej ich kandydata.

16:54 Dziennikarz CBC Mike Crawley mówi, że ma potwierdzenie z drugiego źródła, że wybory wygrał Doug Ford. Wciąż nie ma jednak oficjalnego potwierdzenia informacji.

Zwolennicy Forda szykują się do celebracji zwycięstwa

Zwolennicy Forda szykują się do świętowania zwycięstwa

17:18 CBC donosi: ponowne liczenie głosów zakończone. Ford wygrywa. Wciąż nie ma oficjalnego potwierdzenia wiadomości.

17:36 Ekipa Christine Elliott zaprzecza doniesieniom CBC. Twierdzi, że ludzie, którzy liczą głosy nie mają kontaktu ze światem zewnętrznym. Tak więc wiadomości podane przez reportera CBC są niewiarygodne.

18:04 Szef kampanii wyborczej Christine Elliott, ToddSmith mówi, że to jeszcze nie koniec. Oficjalna odpowiedź na pytanie, kto wygrał przywództwo jest wciąż wewnątrz “zamkniętego pokoju”, gdzie liczone są głosy.

aakonwencja tanyia18:07 Tanyia Granic Allen powróciła na salę konwencji.

18:08 Tłum na sali zaczyna skandować Tanyia Tanyia!

18:29 Trwa oczekiwanie na jakikolwiek komunikat komitetu wyborczego.

18:33 Na scenie pojawiła się Lisa Thompson z klubu parlamentarnego Konserwatystów. Poprosiła obecnych na sali o jeszcze pół godziny cierpliwości. Zaapelowała, by pozostali na swoich miejscach.

18:40 Wśród uczestników konwencji narasta frustracja. Nie brakuje gorzkich uwag, że po 3,5 godzinach oczekiwania wychodzi wysokiej rangi działaczka partii i nic nie wyjaśnia, nie mówi nic poza tym, że trzeba czekać jeszcze pół godziny.

19:22 Szef komitetu wyborczego Hartlwy Lefton: Przepraszam za opóźnienie. Trwa przegląd pewnej listy wyborców. Wkrótce problem rozwiązemy. Nie mamy już sali. Nie możemy tu zostać. Rezultat wyborów podany zostanie tak szybko, jak to możliwe w mediach.

Tak więc nikt nic nie wie. Członkowie partii muszą czekać. Trudno nie odnieść wrażenia, że organizacja wyborów i sposób pożegnania z publicznością jest jedną wielką kompromitacją.