Doug Ford nowym liderem Konserwatystów w Ontario

Lokalnie Series Top News marz 11, 2018 at 10:00 am
Doug Ford

Doug Ford

Doug Ford, były radny miejski i starszy brat zmarłego burmistrza Toronto, Roba Forda został oficjalnie uznany za nowego lidera Partii Postępowych Konserwatystów w Ontario.

Ogłoszenie wyników nastąpiło późnym wieczorem w sobotę po długim oczekiwaniu, niepewności i zamieszaniu, gdy uczestnicy konwencji musieli opuścić wynajętą w tym celu salę w hotelu Hilton w Markham.

Opóźnienie spowodowane było minimalną różnicą głosów oddanych na Douga Forda i Christine Elliott. W związku z tym Elliott zażądała ponownego przeliczenia głosów w kilku wątpliwych – jej zdaniem -okręgach. Po powtórnym sprawdzeniu okazało się, że to jednak Ford uzyskał większe poparcie członków partii i to on ma zostać liderem.

Christine Elliott zajęła drugie miejsce, zdobywając 153 punkty mniej niż jej główny rywal.

- Dzisiejszy wieczór to znak, że przed nami dużo pracy – powiedział Ford nawiązując do niezbyt udanego przebiegu konwencji – Mamy dużo więcej pracy przed następną kampanią, musimy wiele zrobić w bardzo krótkim czasie, ale obiecuję wam, że przedstawimy program, który przemówi do każdego mieszkańca Ontario.

Ford wykonał ukłon w stronę prawej strony swojej partii tworząc kampanię wyborczą opartą na negacji podatku węglowego (carbon tax) dystansując się od byłego lidera partii Patricka Browna. Ford obiecał też uchylić lub znacząco ograniczyć obecny kontrowersyjny program edukacji seksualnej w ontaryjskich szkołach. Obiecał też zwiększyć wydatki na opiekę zdrowotną.

- Wspólnie poukładamy sprawy w Ontario tak, jak należy – powiedział Ford do reporterów w sobotę wieczorem – Sprawimy, że Ontario będzie liderem pod względem ilości miejsc pracy i szybkiego wzrostu w Kanadzie.

Podziękował wszystkim pretendentkom do przywództwa w partii wraz z ich rodzinami. Podziękował też wszystkim, którzy na niego głosowali i aktywnie wspierali, oraz swojej rodzinie. Wspomniał też o zmarłym bracie.

Dodał, że jeszcze nie rozmawiał z Christine Elliott po ogłoszeniu wyników wyborów, ale powiedział, że wciąż uważa ją za swojego przyjaciela.

Elliott trzykrotnie startowała w wyborach na przywódcę partii i trzykrotnie je przegrała. Ford wychwalał jej doświadczenie polityczne, którego nie miały pozostałe kandydatki.

Podziękował raz jeszcze wszystkim kandydatkom, w tym Tanyi Granic Allen, która stała za nim, gdy przemawiał na konferencji prasowej.

- Wszyscy ostro walczyliśmy. Mogę zapewnić, że każda z was będzie pełniła kluczową rolę w naszym rządzie – stwierdził.

To zapewnienie Forda wciąż jest dzieleniem skóry na niedźwiedziu. Nim obejmie wymarzone stanowisko premiera prowincji przed nowym liderem Ontario PC Party ogromna praca nad programem i kampanią wyborczą, która ma doprowadzić Torysów do zdobycia większości w parlamencie prowincyjnym w czerwcowych wyborach.

Choć sondaże wskazują na rekordowo niskie poparcie dla rządzącej Partii Liberalnej i jej liderki, Kathleen Wynne, to wynik wyborów wcale nie jest przesądzony. Nie wiadomo, czy wybór Douga Forda, kreowanego przez główne media na populistę, nie doda urzędującej premier skrzydeł i siły do walki o przedłużenie mandatu na sprawowanie władzy przez kolejną kadencję.