Od dziś budzimy się i zasypiamy w czasie letnim

Lokalnie Top News marz 11, 2018 at 6:00 am

aaczas

Ci, którzy nie przestawili zegarka wczoraj, przed położeniem się do łóżka, powinni zrobić to jak najszybciej. Jeżeli zapomną, to wszędzie będą spóźnieni.

W niedzielę możemy czuć się trochę zdezorientowani. Choć obudzimy się o tej samej porze dnia, to na zegarze będzie o godzinę później. Tak więc niedziela będzie o godzinę krótsza. Dzięki temu zyskamy nieco więcej światła dziennego po powrocie z pracy, a co może ważniejsze – świadectwo, że wiosna zbliża się do nas wielkimi krokami.

Wkraczamy bowiem w ten okres roku, gdy obowiązuje czas letni zwany w Kanadzie Daylight Saving Time, w skrócie DST.

Czas letni ma sporo przeciwników, którzy dowodzą, że przestawienie zegarka o godzinę powoduje zakłócenia naturalnego rytmu organizmu co skutkuje zakłóceniami snu, a tak naprawdę niczemu nie służy.

W zamyśle przestawienie zegarów o jedną godzinę do przodu jest sposobem na zaoszczędzenie energii elektrycznej, choć ostatnie badania przeprowadzone w 2008 roku w USA pokazały, że niekoniecznie musi tak być. Stwierdzono jedynie, że istnieje „kompromis między zmniejszeniem zapotrzebowania na oświetlenie i wzrostem zapotrzebowania na ogrzewanie i chłodzenie”.

Są też entuzjaści czasu letniego, którzy twierdzą, że po przestawieniu się na nowy czas zyskujemy ogromnie dużo – jedną godzinę dnia więcej! Wielu apeluje, by – jeżeli przestawianie zegarków o godzinę jest niewygodne – pozostawić letni czas również zimą. Bo w grudniu czy styczniu i tak rano wychodzi się do szkoły lub pracy za ciemna i wraca też, gdy już jest ciemno. Gdyby pozostawić czas letni, to po pracy pozostałaby jeszcze godzina światła do wykorzystania. Do takiego wniosku doszli ustawodawcy w Polsce, którzy zdecydowali, że w tym roku po raz ostatni Polacy przestawią zegarki na czas letni – i taki czas ma pozostać na zawsze.

Mimo tych sporów warto może przypomnieć kto wpadł na pomysł przestawienia zegarków na czas letni i czemu zyskał on uznanie w tak wielu krajach na świecie.

Na pomysł DST pierwszy wpadł entomolog George Hudson w 1895 roku, który chciał w ten sposób zyskać więcej czasu za dnia na badanie owadów. Hudson przestawił zegarek tylko na swój prywatny użytek, ale jego pomysł zaraził innych.

W 1905 roku pomysł wprowadzenia czasu letniego został wniesiony do brytyjskiego parlamentu przez Williama Wiletta. Argumetował w podobny sposób jak entomolog Hudson – ludzie zyskają o godzinę światła dziennego więcej. Koledzy posłowie nie podjęli jednak jego pomysłu aż do jego śmierci w 1915 roku.

Niewielu jednak wie, że pionierem w zastosowaniu DST było kanadyjskie miasto Port Arthur, które później stało się częścią Thunder Bay. Otóż właśnie tam w 1908 roku władze miejskie uchwaliły wprowadzenie czasu letniego, który obowiązywać miał mieszkańców.

Pierwsi na skale państwową czas letni wprowadzili Niemcy 30 kwietnia 1916 roku, w czasie I wojny światowej w celu oszczędzania energii elektrycznej. Zaledwie kilka tygodni później podobne regulacje przyjęła Wielka Brytania. Jednak po zakończeniu działań wojennych zaniechano przestawiania zegarków o godzinę do przodu na wiosnę i cofania ich przed zimą.

W Kanadzie wprowadzanie czasu letniego przebiegało stopniowo.

Najpierw zaczęło się od miast. O Port Arthur już pisaliśmy. Czas letni wprowadziła 23 kwietnia 1914 roku Regina, a później w ślad za nią poszły Winnipeg, Brandon, Halifax, Hamilton, Montreal i St. John’s.

Czas letni w całym kraju został użyty ponownie w czasie drugiej wojny światowej. I od tamtej pory już nie został cofnięty. W 1966 roku został ujednolicony w Stanach Zjednoczonych, kiedy Kongres przyjął Ustawę o Jednolitym Czasie (Uniform Time Act). Wkrótce potem śladami południowego sąsiada podążyła Kanada, choć niezbyt konsekwentnie.

Nawet dziś nie wszyscy Kanadyjczycy muszą przestawiać zegary. Mieszkańcy Saskatchewan trzymają się czasu centralnego z wyjątkiem mieszkańców granicznego miasta Lloydminster. Niektóre regiony Ontario, Quebecu, Kolumbii Brytyjskiej i Nunavut również nie wprowadzają czasu letniego.

Na świecie czas letni stosuje 40 procent krajów. Chiny i Indie nigdy z niego nie korzystały, zaś Rosja porzuciła czas letni w 2014 roku.