Policzono speców od AI

Kanada Top News marz 11, 2018 at 4:00 pm

zz ai1Kanadyjska firma Element AI, zajmująca się dostarczaniem rozwiązań z zakresu sztucznej inteligencji do firm zewnętrznych, przygotowała raport, w którym podjęła się próby policzenia ilu ekspertów na świecie jest zdolnych zbudować architekturę sztucznej inteligencji. Według firmy takich osób ma być 22 tys.

Barierą w rozwoju sztucznej inteligencji nie są już ograniczenia sprzętowe. Coraz większą blokadą zaczyna być stosunkowo mała liczba fachowców, zdolnych zbudować takie systemy. Co więcej taki stan rzeczy może prowadzić do eskalacji dysproporcji technologicznych na świecie, bowiem kwoty, które trzeba zaangażować do zatrudnienia najlepszych, są osiągalne tylko dla największych w branży.

Firma Element AI z Montrealu przyjęła, że fachowiec od AI  musi posiadać umiejętność programowania m.in. w języku Python i musi być zaznajomiony z kwestiami uczenia maszynowego, sztucznych sieci neuronowych, przetwarzaniem języka naturalnego, czy rozpoznawaniem obrazów. Ostatecznym wymogiem był dyplom Ph.D.

Według autorów, najwięcej takich osób przebywa lub pracuje na terenie Stanów Zjednoczonych – prawie 10 tys. Analizą tego największego rynku pracy w dziedzinie nowych technologii zajął się portal rekrutacyjny Glasdoor. Według jego badań, pod koniec 2017 roku, najchętniej ekspertów sztucznej inteligencji zatrudniali: Amazon, NVIDIA, Microsoft, IBM, Facebook, Intel czy Samsung.

Obiecująco pod względem liczby talentów wyglądają także Wlk. Brytania, Chiny, Francja, Hiszpania, Niemcy czy Kanada, w której dostrzega się trzecią co do wielkości koncentrację speców od AI na świecie.

W Polsce kanadyjska firma doliczyła się 600 specjalistów. Nad Wisłą ulokowane są centra badawczo-rozwojowe takich gigantów jak Samsung, Intel, Amazon czy ABB, które łowią talenty z lokalnego rynku.

Kilka miesięcy wcześniej technologiczna firma Tencent Holding, przygotowała inną estymację, wedle której doliczyła się 300 tys. praktyków i badaczy sztucznej inteligencji. Jak jednak przyznaje kanadyjskie Element AI, po przeanalizowaniu metodologii wyliczenia te są dalekie od prawdy. W tej liczbie zawarto bowiem także osoby, które pracowały przy projektach, co nie oznacza, że są one zdolne do budowy własnego programu. Wyliczeń Element AI również nie można uznawać za ostateczne, jednak sygnalizują one problem sektora najnowszych technologii.

Żeby zatrzymać specjalistę w firmie trzeba angażować poważne kwoty. Średnia pensja wynosi 236 tys. dolarów.

New York Times dotarł do dziewięciu pracowników technologicznych gigantów i pokusił się o próbę oszacowania wysokości kwot, które w ciągu roku przelewają najwięksi z sektora swoim pracownikom. Wedle ustaleń gazety, specjalista AI  z dłuższym stażem albo doktor świeżo po ukończeniu nauki mogą liczyć na kwoty od 300 do 500 tys. dolarów rocznie.