Rzeżucha- postrach każdego dyktanda i towarzysz wielkanocnych śniadań

O ogrodach bez ogródek marz 11, 2018 at 10:52 pm

 

Rzeżucha ogrodowa kojarzy nam się z hodowlą na okiennym parapecie (głównie na kawałku waty) małej roślinki tuż przed Wielkanocą. Warto ją jednak uprawiać przez cały rok, ponieważ jest skarbnicą witamin. Jest żródłem witaminy C, A, K, wit. z grupy B, kwasu foliowego, potasu, cynku, fosforu, chromu, siarki, wapnia i żelaza. Szczególnie jest zalecana osobom cierpiącym na cukrzycę, choroby układu krążenia, anemie, reumatyzm, choroby nerek, tarczycy, osteoporozy i różne zmiany skórne (egzema, trądzik). Działa moczopędnie, więc nie możemy przesadzać ze spożyciem (około 3 łyżki dziennie) Hodować możemy ją w domu lub na dworze. W warunkach domowych wystarczy rozsiać na mokrym ręczniku papierowym i postawić w słoneczne miejsce. Żadne inne warzywo nie plonuje tak szybko. Po 6-7 dniach jest gotowa do spożycia. Wystarczy obciąć ją nożyczkami. Ma wyrazisty smak i jest idealnym dodatkiem do sałatek, świetnie też sprawdza się na kanapkach. Uprawa w gruncie jest dłuższa- trwa od 2 do 4 tygodni. Wysiewamy ją i delikatnie ugniatamy, nie przysypujemy ziemią. Siew do gruntu zaczynamy w kwietniu. Rzeżucha hodowana w gruncie jest ostrzejsza i bardziej aromatyczna.

eřicha v misce

Co w trawie piszczy

Rośliny jednoroczne to grupa roślin ozdobnych, które różnią się od bylin tym, że cały cykl ich rozwoju przebiega w ciągu jednego sezonu wegetacyjnego. Rabaty z tych roślin to świetny pomysł na urozmaicenie ogrodu. Możemy każdego roku ją zmieniać i cieszyć oczy inną kompozycją. Rośliny jednoroczne doskonale sprawdzają się jako wypełniacze rabat bylinowych (pod warunkiem, że nie stosujemy mat zabezpieczających przed chwastami) Wysiewamy je już od końca marca, gdy gleba jest dostatecznie nagrzana i osuszona. Wybieramy miejsce nasłonecznione i przygotowujemy je do wysiewu. Dokładnie odchwaszczamy, spulchniamy i wyrównujemy glebę. Kilka godzin przed siewem dobrze jest ją podlać, aby była wilgotna w głębszych warstwach. Nasiona możemy wysiać rozrzucając je po prostu na wybranych fragmentach działki posypując warstwą gleby. Możemy też wyznaczyć poletka dla poszczególnych odmian i gatunków. Będziemy mieli wówczas kontrolę nad efektem końcowym (formą i kolorystyką) Siejemy je w równych rzędach, przestrzegając odległości podanej na opakowaniu. Przysypujemy ziemią- warstwą grubszą dwa razy niż średnica nasionka. Do czasu skiełkowania należy bardziej zraszać niż podlewać rabatę, aby nie wypłukać nasion. Wyższe roślinki planujemy tak, aby nie zasłaniały tych mniejszych.  Wybór mamy ogromny, są zarówno niskie, jak i wysokie, pnącza, rośliny o barwnym ulistnieniu i o kwiatach we wszystkich kolorach tęczy.

Frhlingsblumen blau-rosa - Akelei Stiefmtterchen Tausendschn

Ogród skrojony na miarę- krok po kroku

Dobór roślin (gatunki i odmiany) możemy planować, gdy mamy już ustalony układ ścieżek i zarys rabat. Zaczynamy od zrobienia listy roślin, które nam się podobają i zapoznajemy się z ich wymaganiami i charakterystyką. Nie pasujące do naszych uwarunkowań musimy wyeliminować, ponieważ posadzone w nieodpowiednim miejscu będą niezdrowe, wyciągnięte i słabo wybarwione. My natomiast chcemy, aby nasze rośliny były zdrowe i piękne. Planując nasadzenia pamiętajmy, aby zaczynać od roślin dużych, które będą tłem dla roślin mniejszych. Najpierw duże drzewa, małe drzewa, duże krzewy, krzewy małe (ewentualnie większe byliny), na koniec byliny i rośliny jednoroczne. Przy ogrodzeniu, bądź przy murze -piętrowo w formie jednostronnej, natomiast na rabacie pośrodku trawnika w układzie dwustronnym, tak aby była widoczna z obu stron dla obserwatorów. Zakładając rabatę piętrową nasadzenia powinny być ,,na mijankę’’, aby rośliny rozmijały się ze sobą nie tworząc wyrażnej linii podziału pionowego. Rośliny mocne i wyrażne (szkieletowe) planujemy w pierwszej kolejności, póżniej wypełniające, czyli niewielkie krzewy i byliny. Ilość roślin szkieletowych nie powinna przekraczać 30% w stosunku do łącznej liczby roślin. Zadbajmy, dobierając rośliny, aby nasz ogród był dekoracyjny cały rok, również zimą. Pamiętajmy o gatunkach zimozielonych, o kolorowych pędach i igłach, czy o trawach ozdobnych. Mniejsze krzewy i byliny powinny być w grupach po kilka, kilkanaście sztuk, dzięki czemu uzyskamy ciekawy efekt plam. Nie przesadzajmy z ilością gatunków. Do małych ogrodów dobrze wygląda nie więcej niż 20, do średnich maksymalnie 40, do dużych do 50. W przeciwnym razie zamiast oczekiwanego efektu, może nam wyjść ogród botaniczny. Aby uzyskać spójność, powtórzmy nasadzenia roślin po skosie. Jeśli chcemy optycznie powiększyć część ogrodu- zastosujmy rośliny o barwach zimnych i jasnych. Dla optycznego zmniejszenia- barwy ciepłe i ciemne.

rabataiglaki4

 Zosia w ogrodniczkach