Do czarta po zdrowie

Porady babci Jelonki marz 12, 2018 at 7:50 pm

pazjr6Ta pustynna roślina, o ciemnozielonych, powycinanych liściach i pięknych, biało-purprowych kwiatach w kształcie trąbki, osiedliła się w krajach Południowej Afryki, głównie na terenach Namibii i na południu Botswany. Lokalni mieszkańcy od wielu lat stosują ją w przypadku bólów mięśni, stawów i kości. Roślina ta pozytywnie wpływa nie tylko na układ ruchu, ale też na układ pokarmowy. Korzeń zbierany jest po przekwitnięciu rośliny. Po wysuszeniu i zmieleniu go na proszek produkuje się z niego ekstrakty.

Polska nazwa botaniczna tej rośliny to hakorośl rozesłana ( Harpagophytum procumbens). Nawiązuje ona do charakterystycznego kształtu nasion, z których wyrastają haczykowate wypustki. Przyczepiają się one do skóry zwierząt i często ranią je lub nawet zabijają, dlatego potocznie mówi się na tę roślinę diabelski, bądź też czarci pazur, lub po angielsku: devil’s claw. Suplementy diety, które w swoim składzie wykorzystują czarci pazur, są najczęściej sprzedawane w postaci kapsułek, tabletek, balsamów, maści, kremów czy nawet leczniczych nalewek. Stosowanie czarciego pazura poleca się osobom ciepiącym na reumatyzm oraz artretyzm. Przeprowadzono badania, których wyniki dowiodły, że substancje zawarte w hakorośli przyniosły ulgę w bólu w przypadku 80% badanych. Diabelski pazur możemy stosować również jako środek odtruwający organizm. Regularne stosowanie pozwoli na zniwelowanie objawów stresu oksydacyjnego. Jego występowanie może być bardzo niebezpieczne ze względu na to, że może doprowadzić do udaru mózgu czy zawału serca, a także powstawania choroby wieńcowej. Medycy ludowi używają korzenia rośliny jako lek przeciwgorączkowy. Stosują go również przy zapobieganiu powstawania chorób nowotworowych. Prozdrowotne właściwości diabelskiego pazura są nierozerwalnie związane ze składem tej afrykańskiej rośliny. Są to między innymi:

  • Irydoidy – charakteryzują się działaniem przeciwzapalnym i przeciwbólowym
  • Sterole – umożliwiają obniżenie poziomu złego cholesterolu – LDL i podwyższenie stężenia dobrego cholesterolu – HDL.
  • 8-p-kumaroiloharpagid – który zapobiega reumatyzmowi
  • Tripertyny – wpływające na wydzielanie żółci
  • Kwasy fenolowe – kwas cynamonowy, kwas chlorogenowy oraz kwas kawowy, które charakteryzują się działaniem bakteriobójczym, przeciwdragawkowym oraz żółciopędnym
  • Flawonoidy – które są świetnymi przeciwutleniaczami.

pazur4Sposób użycia

Suchy korzeń hakorośli należy zmielić przed zastosowaniem. Proszek można zażywać na kilka sposobów: doustnie (3 razy dziennie po 1-2g, popijając ciepłą wodą),  w formie naparu lub płynnego ekstraktu, a także w formie nalewki.

Napar

1 łyżeczkę proszku należy zalać szklanką wrzącej wody, przykryć i pozostawić na 30 minut do naciągnięcia. Wypić w 3 porcjach w ciągu dnia. Można zastosować zewnętrznie do przemywania skóry i błon śluzowych.

Ekstrakt płynny

1 część proszku umieścić w słoju i zalać 2 częściami alkoholu 40-60%. Zamknąć słój i wstrząsnąć. Odstawić na minimum 2 tygodnie. Zażywać w ilości 1, 2-2, 5ml dziennie (1/4-1/2 łyżeczki).

Nalewka

1 część proszku umieścić w słoju i zalać 3 częściami alkoholu 40-60%. Zamknąć słój i wstrząsnąć. Odstawić na minimum 2 tygodnie. Zażywać w ilości 5ml (1 łyżeczka) 3 razy dziennie.

Zmielony korzeń można również wykorzystać do przygotowania maceratu olejowego do stosowania zewnętrznego w miejscu bólu stawów, kości i mięśni oraz do wcierania w skórę ze zmianami trądzikowymi i zapalnymi, zaczerwienioną, spuchniętą i podrażnioną.

pazur3Wyciąg olejowy

1 część proszku umieścić w wyparzonym słoiku, skropić alkoholem 40% i pozostawić na 15 minut, aby uaktywniły się związki czynne i łatwiej przeniknęły do oleju. Następnie zalać proszek 3 częściami oleju roślinnego i dokładnie wymieszać. Olej nierafinowany postoi 3 miesiące, a rafinowany około 1 rok. Dla poprawy trwałości warto dodać witaminę E. Słoik zakręcić i odstawić w ciemne i ciepłe miejsce. Należy codziennie nim wstrząsnąć. Po dwóch tygodniach wyciąg jest gotowy. Należy go odcedzić i przelać do czystego słoika. Przechowywać z dala od światła. Hakorośl należy stosować regularnie. Pozytywne efekty będą pojawiać się stopniowo, osiągając maksimum po około 1-2 miesiącach.

Środki ostrożności

Doustne stosowanie hakorośli nie powinno trwać dłużej niż 8 tygodni. Przerwa powinna wynosić 3 tygodnie, po czym kurację można wznowić.

 

czarci pazur1PRZECIWWSKAZANIA

Kto powinien uważać bądź zrezygnować z terapii wykorzystującej hakorośl? Przede wszystkim osoby borykające się z problemami natury gastrycznej. Mowa tu w głównej mierze o wrzodach dwunastnicy i żołądka, które stanowią bezwzględne przeciwwskazanie do stosowania tego roślinnego suplementu. Na szczególną ostrożność powinny zwrócić uwagę osoby w trakcie leczenia farmakologicznego. Co prawda, nie wszyscy, ale warto wiedzieć, iż preparaty wykorzystujące hakorośl mogą powodować wzmocnienie działania niektórych leków. Na pierwszym planie są przede wszystkim pacjenci kardiologiczni, stosujący leki antyarytmiczne i zwalczające nadmierne ciśnienie tętnicze krwi. Czarci pazur nie jest również polecany diabetykom oraz kobietom ciężarnym i karmiącym, czego powodem jest zbyt mała liczba badań pod kątem działania hakorośli we wspomnianych stanach.

Czarci pazur (w postaci kropli, czy maści) można znaleźć w ofercie sklepów medyczno-zielarskich lub zamówić przez internet.