Niepogoda dla bogaczy

Lokalnie Series Top News marz 12, 2018 at 10:00 am

aaelectric3

Nie będzie już dopłat do samochodów elektrycznych droższych niż 75 tysięcy dolarów.

Wiele kontrowersji budził program rządu Ontario, będący zachętą do kupowania samochodów elektrycznych. Polegał on na tym, że z nabywcy tych samochodów z kasy prowincji dostawali rabat. Rzecz w tym, że wiele z tych samochodów to pojazdy niezwykle kosztowne, na które mogą sobie pozwolić najzamożniejsi. Krytycy programu wskazywali na to, że podatnicy płacą pieniądze ludziom bogatym, którzy wcale pomocy państwa nie potrzebują.

Nabywca tego samochodu elektrycznego Porsche 918 Spyder kosztującego 1,1 miliona dolarów  otrzymał od rządu dopłatę w wysokości 14 tysięcy dolarów.

Nabywca tego samochodu elektrycznego Porsche 918 Spyder kosztującego 1,1 miliona dolarów otrzymał od rządu dopłatę w wysokości 14 tysięcy dolarów.

CBC Toronto poinformowało, że w 2016 roku z pomocy rządowej skorzystali nabywcy samochodów, których cena sięgała setek tysięcy dolarów, w tym do jednego z najdroższych samochodów, jakie kiedykolwiek wyprodukowano, Porsche 918 Spyder za 1,1 miliona dolarów. Nabywcy tego samochodu z kasy prowincji zwrócono 14 tysięcy dolarów.

W związku z licznymi głosami krytycznymi w tym samym roku rząd premier Kathleen Wynne zmienił nieco zasady subsydiowania pojazdów elektrycznych ograniczając dotacje do 3 tysięcy dolarów na pojazdy, których koszt przekracza 75 tysięcy dolarów. Jednak rok później zasady zostały ponownie zmienione i samochody z ceną w granicach 75-150 tysięcy dolarów ponownie kwalifikowały się do rabatów w wysokości 14 tysięcy, które finansował rząd prowincji.

Liberalny rząd stosuje inne zachęty do kupowania pojazdów elektrycznych wydając nie tylko dziesiątki milionów dolarów na dopłaty do samochodów, ale też oferuje różne inne zachęty i programy jak instalacja sieci stacji ładowania samochodów. W ubiegłym roku wydano przeszło milion dolarów na centrum edukacji dla nabywców pojazdów elektrycznych w North York.

Zgodnie z nowymi przepisami, które weszły w życie 9 marca, pojazdy z napędem elektrycznym i hybrydowe pojazdy elektryczne w cenie powyżej 75 tysięcy dolarów nie będą już więcej subsydiowane przez rząd. Jednak programem objęto tym razem stosunkowo rzadkie pojazdy napędzane wodorowymi ogniwami paliwowymi, które wciąż kwalifikują się do rządowej dopłaty w wysokości 14 tysięcy dolarów, niezależnie od ceny.

Kwota otrzymanych rabatów zależy od zasięgu pojazdu wykorzystującego wyłącznie energię elektryczną i dostępnej ilości miejsc siedzących.

Zasady otrzymywania wypłat obejmują właścicieli samochodów, które znajdują się na liście pojazdów zakwalifikowanych do programu dopłat oraz posiadanie nowego i sprawnego samochodu. Przepisy stawiają też warunek, właściciel nowo zakupionego pojazdu elektrycznego lub wodorowego musi nim jeździć lub go przechowywać przynajmniej przez rok, lub – jeśli pojazd jest wynajęty – umowa musi obowiązywać przez co najmniej trzy lata.

Samochody zamówione przed 9 marca lub dostarczone z wnioskiem złożonym do 7 września będą kwalifikowały się do dopłat wypłacanych w ramach poprzedniego programu.