Szczodry rząd daje 5 milionów na mistrzostwa

Lokalnie Top News marz 13, 2018 at 12:30 pm
BMO Field w Toronto

BMO Field w Toronto

Rząd federalny wsparł kandydaturę Toronto na gospodarza Mundialu w 2026 roku.

Justin Trudeau i jego gabinet podjęli decyzję o przeznaczeniu 5 milionów dolarów na ewentualne koszty organizacji Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w przypadku decyzji FIFA o rozgrywkach w Kanadzie, Meksyku i USA.

Trzy powyższe kraje walczą z Marokiem o prawo do organizacji Mistrzostw. Ich oferty trafią do FIFA pod koniec tygodnia, a ostateczna decyzja podjęta zostanie na kongresie Światowego Związku Piłki Nożnej 13 czerwca.

Stadionem, na którym miałaby się rozgrywać torontońska część mistrzostw byłby BMO Field. Obok Toronto o organizację mistrzostw ubiegają się Vancouver, Montreal i Edmonton.

Kristy Duncan

Kristy Duncan

- To jest (organizacja Mundialu) dobre dla naszych sportowców, naszej społeczności, gospodarki, dla naszej reputacji jako lidera sportowego na świecie – powiedziała Kristy Duncan, minister nauki i sportu – Popieramy tę ofertę.

Minister zapewniła, że Ottawa przeznaczy 5 milionów dolarów na organizację imprezy, jeśli Toronto wygra w tym konkursie. Peter Montopoli, sekretarz generalny Kanadyjskiego Związku Piłki Nożnej powiedział, że pieniądze te wykorzystane zostaną w okresie przejściowym od momentu przyznania praw do organizacji Mistrzostw do chwili, w której FIFA przejmie prowadzenie turnieju.

Rząd federalny pomoże także w zakresie podstawowych usług w zakresie bezpieczeństwa przebiegu turnieju i kontroli granic, podobnie, jak to się odbywało podczas Mistrzostw Świata Kobiet w 2015 roku.

Plan przewiduje, że w Kanadzie rozegranych zostanie 10 meczów z 80, jakie zostaną rozegrane na terenie trzech krajów należących do NAFTA. Warto przypomnieć, że Mundial w 2026 roku rozegrany zostanie w nowym, rozszerzonym formacie z udziałem 48 reprezentacji narodowych.

Montopoli podkreślił, że Kanada gościła wszystkie mistrzostwa świata organizowane przez FIFA, z wyjątkiem Pucharu Świata mężczyzn. Jeśli oferta Kanady, USA i Meksyku zyska uznanie działaczy FIFA, Kanada będzie jedynym krajem w historii, która była gospodarzem wszystkich turniejów organizowanych przez światowy związek piłki nożnej.

W nowym formacie rozgrywki będą toczyły się w 16 grupach, z których po dwie przejdą do dalszej fazy rozgrywek. Turniej ma trwać 32 dni.