“Ania z Zielonego Wzgórza” obchodzi 50. urodziny

Kanada Top News marz 14, 2018 at 1:30 pm
"Ania z Zielonego Wzgórza" - Megan Follows i Jonathan Crombie

“Ania z Zielonego Wzgórza” – Megan Follows i Jonathan Crombie

Urodzona w Toronto aktorka Megan Follows czyli Ania z kanadyjskiej adaptacji “Ani z Zielonego Wzgórza”. obchodzi dziś 50. urodziny…

Przypominamy jak rozwinęła się jej kariera.

Pochodzi z rodziny, w której zarówno rodzice jak i rodzeństwo pracują lub pracowali w branży teatralnej lub filmowej.

Wbrew pozorom wcale nie debiutowała w “Ani z Zielonego Wzgórza” (“Anne of Green Gables”). W 1985 roku, kiedy powstał miniserial, była już doświadczoną aktorką z kilkoma rolami na koncie.

"Reign", Megan Follows, 2013

“Reign”, Megan Follows, 2013

Zanim zaplotła warkocze Ani Shirley, zagrała m.in. w serialach “The Littlest Hobo” (o przygodach pewnego owczarka niemieckiego) i sitcomie “The Domestic Life”. Wszystkie te produkcje przyniosły jej umiarkowaną sławę w Kanadzie.

Prawdziwe szaleństwo zaczęło się w 1985 roku, po którym niemal każdy widz na świecie kojarzył drobną twarz Follows. Stało się to oczywiście za sprawą “Ani z Zielonego Wzgórza”, produkcji telewizji CBC, która sprzedana została kilkudziesięciu stacjom na całym świecie.

Follows stała się sławna z dnia na dzień. Serial oparty na serii powieści Lucy Maud Montgomery zdobył nagrodę Emmy dla najlepszego programu telewizyjnego dla dzieci, a sama Follows stanęła przed nowymi wyzwaniami.

Już rok po emisji “Ani z Zielonego Wzgórza” aktorka zagrała w adaptacji noweli Stephena Kinga “Silver Bullet”, w której grupa dzieci depcze po piętach wilkołakowi. Nie dane jednak było Follows zerwać całkowicie z sympatyczną rudą bohaterką.

Megan dzisiaj

Megan dzisiaj

W 1987 roku wróciła jako Ania Shirley w miniserialu “Ania z Zielonego Wzgórza: Dalsze dzieje”, ale produkcja nie osiągnęła tak wielkiego sukcesu jak oryginał. Follows wkroczyła więc w lata 90 z łatką Ani i sporym doświadczeniem. Zaczęła je więc wykorzystywać w telewizji, sporadycznie goszcząc na dużym ekranie. Zagrała w serialu “Znowu Hannibal”, wcielając się w dorosłą Becky, ukochaną Toma Sawyera. Wystąpiła tez w filmie “Kiedy świnie latają” i komedii “Niechęć anioła” oraz użyczyła głosu Klarze w animowanej ekranizacji “Dziadka do orzechów” (“The Nutcracker Prince”).

W 2000 roku znowu wróciła do grania Ani, dzięki której odniosła sukces. W telewizyjnej produkcji “Ania z Zielonego Wzgórza: Dalsze losy” jej bohaterka jest już żoną Gilberta i matką, a opowieść o ukochanej bohaterce pokolenia lat 80. zaczyna się tuż przed I wojną światową.

Ostatnie 20 lat Follows spędziła grając jedynie w produkcjach telewizyjnych. Jak np. z miniserialu “Świat bez końca”, który powstał na podstawie powieści Kena Folletta, a także z roki Katarzyny Medycejskiej, którą od 2013 gra w serialu “Nastoletnia Maria Stuart” (“Reign”).

Follows to nie tylko aktorka filmowa i telewizyjna, ale też teatralna. Poza tym angażuje się często w działalność charytatywną, m. in. w ramach World Vision Canada. Nowych produkcji na razie nie ma w planach.