Marc-André Leclerc zginał wraz z partnerem w górach Alaski

Kanada Top News marz 14, 2018 at 4:30 pm
Marc-André podczas wspinaczki w Squamish

Marc-André podczas wspinaczki w Squamish

Dwaj doświadczeni wspinacze, Kanadyjczyk Marc-André Leclerc i Amerykanin George “Ryan” Johnson zginęli podczas wspinaczki w masywie Mendenhall Towers na Alasce. 

Obaj zaginęli tydzień wcześniej ale trudne warunki pogodowe co chwilę stawały na przeszkodzie akcji poszukiwawczej, prowadzonej przez Juneau Moutnain Resarch. Ratownicy potwierdzili zaginięcie wspinaczy po tym, jak dokonali pierwszego przejścia północnej ściany głównej turni masywu Mendenhall Tower.

Na portalu GoFundMe uruchomiono akcję zbierania środków na pokrycie kosztów związanych z poszukiwaniami i śmiercią wspinaczy. Zebrano już prawie 30 tys. dol.

24-letni Marc-André Leclerc pochodził ze Squamish. Wspinaczkowy świat stracił jednego z najlepszych alpinistów – niezwykle skromnego, zawsze uśmiechniętego i roztaczającego pozytywną aurę człowieka. Mimo swojego młodego wieku na swoim koncie zgromadził wiele świetnych przejść. Świat usłyszał o nim dopiero w roku 2015 dzięki nieprawdopodobnym jak na debiutanta, przejściom w masywie Torres w argentyńskiej Patagonii.

George “Ryan” Johnson 

George “Ryan” Johnson

Pierwsze ekstremalne alpiniady uprawiał już zanim przekroczył dwudziestkę. Mimo wielu znakomitych przejść w zespołach (jak choćby prawie-klasyczne przejście Muir Wall na El Capitanie ze swoją dziewczyną Brette Harrington czy rozliczne ekstremy w Squamish, w Górach Skalistych), jego znakiem firmowym stały się wspinaczki samotne, najczęściej bez asekuracji.

W trakcie patagońskiej zimy 2016 roku Kanadyjczyk dokonał drugiego wejścia na najtrudniejszą z patagońskich turni – Torre Egger, częściowo nowym terenem, co było pierwszym samotnym wejściem zimowym na tę turnię. A ostatnio w towarzystwie Austina Siadaka, ponownie wszedł na Torre Egger. Klasycznie, jako pierwszy w historii.

Dwa lata temu gościł na Krakowskim Festiwalu Górskim.

Masyw Mendenhall Towers, Alaska

Masyw Mendenhall Towers, Alaska

Marc-André na szczycie Torre Egger po 1. zimowym, solowym wejściu

Marc-André na szczycie Torre Egger po 1. zimowym, solowym wejściu