Kanada trzecia na Igrzyskach Paraolimpijskich

Kanada Top News marz 18, 2018 at 10:00 am
Mark Arendz został chorążym reprezentacji Kanady na ceremonii zamknięcia Igrzysk

Zakończyły się Igrzyska Paraolimpijskich w Pjongczangu w Korei Południowej.

W ich końcówce reprezentacja Kanada okazała się niezwykle mocna w biegach, zdobywając aż 4 medale w biegach narciarskich i zajmując III miejsce w klasyfikacji medalowej.

W tabeli medalowej igrzysk zwyciężyły Stany Zjednoczone z dorobkiem 35. medali (13 złotych, 15 srebrnych, 8 brązowych)! Na drugim miejscu są Niezależni Paraolimpijczycy, którzy w Pjongczangu sięgali po 24 krążki (8 złotych, 10 srebrnych, 6 brązowych)

Kanada ustanowiła swój nowy rekord paraolimpijski zdobywając 28 medali (19 w 2010 roku w Vancouver): 8 złotych, 4 srebrne, 16 brązowych.

Gwiazdą kanadyjskiej reprezentacji okazał się Mark Arendz, zdobywając aż 5 medali, w tym złoto w biathlonie. Pochodzi z Wyspy Księcia Edwarda. W dzieciństwie stracił rękę w wypadku z przenośnikiem dla kukurydzy.

Kapitan kanadyjskiej drużyny Greg Westlake (z prawej), która wywalczyła srebro.

Rywalizację w curlingu wygrała reprezentacja Chin pokonując w finale Norwegię 6:5. W meczu o brązowy medal Kanada wygrała 5:3 z Koreą Południową.

Niestety, hokeistom z Kanady nie udało się zdobyć złota w hokeju na lodzie. Przegrali z Amerykanami w dogrywce wynikiem 2:1.

W rywalizacji kobiet na 7,5 kilometra stylem klasycznym w kategorii stojących wygrała Natalia Wilkie, a trzecia była Emily Young. Na 10 kilometrów klasykiem w kategorii niewidomych i niedowidzących Kanadyjczyk Brian McKeever pokonał Amerykanina Jake’a Adicoffa i Białorusina Jurija Holuba. Wśród zawodników stojących Japończyk Yoshiriro Nitta wyprzedził Ukraińca Gregorija Wowczynskiego i Kanadyjczyka Marka Arendza.

Polska zajęła 25. pozycję za sprawą brązowego medalu Igora Sikorskiego w alpejskim slalomie gigancie.