Wodorowęglan sodu ( popularna soda oczyszczona )- zastosowanie w ogrodzie.

O ogrodach bez ogródek marz 18, 2018 at 8:05 pm

 

Soda oczyszczona zastępuje większość sklepowych detergentów. Jest bezpiecznym i skutecznym naturalnym preparatem. Nie szkodzi ludziom, roślinom, produktom pochodzenia roślinnego oraz pożytecznym owadom, w tym pszczołom.  Stosujemy ją w domu, ale nie każdy wie jakie ma zastosowanie w ogrodzie.  Roztwór z sody jest skutecznym preparatem do zwalczania szkodników takich jak mszyce, roztocza i mączliki. Mszyce żerują na roślinach uprawnych i ozdobnych, łatwo je rozpoznać ponieważ występują w koloniach. Roztocza są pajęczakami, spotykamy je na roślinach uprawianych w gruncie oraz pod osłonami. Mączliki przypominają małe muchy z białymi skrzydłami, atakują rośliny uprawne w gruncie i pod osłonami. Roztwór sporządzamy z 2 łyżek stołowych sody oczyszczonej na 4 litry wody. Opryski powinny być powtarzane kilkakrotnie w odstępach co 3-4 dni. Roztworem możemy też przecierać liście roślin doniczkowych. Do zlikwidowania chorób grzybowych (mączniaka prawdziwego, rzekomego i plamistości liści) stosujemy ½ łyżeczki sody i 5 ml. szarego mydła na 1 l. ciepłej wody. Warto wiedzieć, że dodatek tłuszczu (oleju, mydła, płynu do naczyń) do roztworu zwiększa przyleganie preparatu do rośliny. Pierwszą oznaką działania preparatu jest ściemnienie jasnego wcześniej nalotu. Soda oczyszczona pomoże nam pozbyć się chwastów w szczelinach lub między płytkami. Wystarczy po wyplewieniu miejsce zasypać sodą. Pozbędziemy się również mrówek, posypując sodą oczyszczoną miejsca, gdzie najbardziej się one gromadzą.

Co w trawie piszczy

Własnoręczna produkcja sadzonek bukszpanu to świetny sposób, aby przygotować sobie dużo nowych roślin tanim kosztem. Możemy je wykorzystać na żywopłot lub zieloną obwódkę. Tym bardziej, że najlepszym terminem przygotowania sadzonek jest wtedy, kiedy po prostu mamy czas. Do ich wykonania potrzebujemy doniczkę, ziemię, ukorzeniacz i bukszpanowe gałązki. Wybieramy zdrowe pędy o ładnych kształtach i kształtnych liściach, odrywamy z nich proste i krótkie gałązki oraz dolne listki. Długośc pędów powinna wynosić ok 10 cm. Napełniamy doniczki ziemią ogrodniczą wymieszaną pół na pół z piaskiem i umieszczamy w niej sadzonki obsypane w dolnej części ukorzeniaczem. Podlewamy i ustawiamy w zacisznym i zacienionym miejscu. W ciągu kilku miesięcy sadzonki ukorzenią się i zaczną wypuszczać nowe pędy- niektóre wcześniej, inne wolniej.  Gotowe do posadzenia w nowym miejscu są mniej więcej po roku. Warto jednak poczekać, gdyż bukszpan wieczniezielony jest niekwestionowanym królem żywopłotów, obwódek, labiryntów i ornamentów. Można go też silnie przycinać i kształtować do woli.

images (81)                                           download (18)

Ogród skrojony na miarę- krok po kroku 

Nasz ogród jest już prawie gotowy. Pozostało nam jeszcze zrobić prostą wizualizacje oraz obliczyć ilość roślin i materiałów potrzebnych do wykonania naszego zielonego zakątka. Podstawą do obliczania ilości roślin jest zalecana rozstawa sadzenia, czyli odległość w jakiej powinny rosnąć od siebie dane gatunki lub odmiany. W przypadku rozstawy roślin możemy przyjąć, że- dla drzew i większych krzewów- odległość równa średnicy korony w wieku 15-20 lat, dla dużych drzew- 40-50 lat. Dla średnich i małych krzewów- średnica korony w wieku 5-10 lat. Dla dużych bylin (np. miskant)- 1-2 szt./m2. Średnie byliny- 3-9 szt./m2 (np. żurawka ), natomiast dla małych bylin- 9-16 szt./m2 (np. macieżanka) Jeśli chodzi o korę ogrodniczą przyjmujemy średnio ½- 1 worka 60 l./m2. Minimalna grubość ściółkowania to 5 cm. W przypadku żwiru przyjmujemy, że do wysypania 1 m2 rabaty  potrzeba średnio 50-100 kg.

Wizualizacje naszego projektu możemy wykonać na prostym programie Garden Puzzle. Jest to aplikacja działająca na zasadzie przeciągnij i upuść. Jest jednym z lepszych i ciekawszych tanich narzędzi dostępnych w sieci. Plusem jest opcja zmienności sezonowej, minusem wg. mnie- brak możliwości projektowania na rzucie.  Program ten możemy przetestować za darmo. Zachęcam wszystkich do zrobienia wizualizacji. Na przykładzie ogrodu Moniki z Milton przedstawiam jak wygląda efekt pracy na tym programie.

screen judaszowiec popr

monia taras-

screen przod domu

  Zosia w ogrodniczkach