Wysyłamy żołnierzy do Mali

Kanada Top News marz 18, 2018 at 4:00 pm

zz maliRząd federalny przesłał do ONZ notę, w której wyraził zainteresowanie uczestnictwem w rocznej misji wojskowej w Mali. Wojskowi, a także helikoptery z załogami miałyby być wysłane w sierpniu bieżącego roku. Będzie to pierwsza pokojowa misja wojskowa Kanady od czasu misji w Rwandzie w 1994 r. 

Szczegóły wojskowego zaangażowania Kanady w Mali zostaną przedstawione przez ministerstwo obrony w poniedziałek. Siły pokojowe ONZ są obecne w Mali od 2013 r. Przybyły, aby pomóc w normalizacji sytuacji na północy kraju. W kraju wciąż dochodzi jednak do zamachów i ataków na siły wojskowe ONZ. Od początku operacji zginęło już ponad 80 żołnierzy oenzetowskiej misji MINUSMA.

Północna część Mali dostała się w 2012 roku przejściowo pod kontrolę islamistów. Wyparto ich stamtąd w wyniku francuskiej interwencji zbrojnej. Nadal dochodzi tam jednak do ataków na siły pokojowe i żołnierzy malijskich. Ekstremiści działają także na pozostałym obszarze kraju.

Latem 2013 roku do Mali zostały skierowane jednostki ONZ w sile 11 tys. żołnierzy mające pomóc w normalizacji sytuacji na północy kraju. W lipcu 2015 roku zostało zawarte porozumienie o zawieszeniu działań wojennych sygnowane przez władze w Bamako oraz przywódców rebelii Tuaregów na północy kraju. Rebelię tę wykorzystali islamiści dla siania chaosu w Mali. W listopadzie 2015 r. miał miejsce atak rakietowy na bazę ONZ (MINUSMA) w Kidal. Władze Mali ogłosiły wówczas kilkakrotnie przedłużany stan wyjątkowy. Nie zmieniło to jednak sytuacji bezpieczeństwa na lepsze.

Dżihadyści wykorzystują fakt, że granice między Mali, Nigrem i Burkiną Faso są bardzo słabo kontrolowane przez władze tych państw.

Konserwatywna opozycja już skrytykowała plan liberalnego rządu. Krytyk ze strony opozycji ds. obrony James Bezan stwierdził, że decyzja wywołuje więcej pytań niż odpowiedzi.

- Dlaczego tak długo zajmuje im ogłoszenie tego i czy leży to w narodowym interesie Kanady, czy może tylko w interesie liberałów? - pyta Bezan. - Czy może robią to z powodu całej krytyki, na jaką się narazili za złamanie obietnicy rozmieszczenia 600 żołnierzy i 150 policjantów w misjach ONZ?

Więcej – TUTAJ.