Mowa Tronowa – łabędzi śpiew Liberałów?

Lokalnie Top News marz 20, 2018 at 6:00 am

aamowa

Premier Ontario, Kathleen Wynne, której partia stoi przed perspektywą sromotnej przegranej w czerwcowych wyborach prowincyjnych, próbuje ratować sytuację mówiąc, że tylko jej partia może dokonać „wielkiej zmiany” w prowincji.

Ta „wielka zmiana” miałaby się ziścić w następnej kadencji po 15 latach rządów Liberałów, w tym czterech latach rządów samej Kathleen Wynne.

Premier powiedziała to po tym, jak rząd przygotował „Mowę Tronową” wygłoszoną w prowincyjnym parlamencie przez Lt. Gov. Elizabeth Dowdeswell. Mowa Tronowa zawierała opis ekwilibrystycznych planów finansowych rządu prowincji na najbliższy rok. Wynne i jej partia złożyli wiele obietnic takich jak zwiększenie wydatków na opiekę zdrowotną, zlikwidowanie kolejek w szpitalnych izbach przyjęć, rozwój usług opieki domowej, przeznaczenie większych funduszy na zdrowie psychiczne przy jednoczesnym zmniejszeniu deficytu budżetowego.

- Proponuję, abyśmy wprowadzili duże zmiany w sposobie, w jaki traktujemy wzajemną opiekę – powiedziała Wynne w wywiadzie udzielonym dziennikarzowi agencji The Canadian Press – W praktyce jest to rozszerzenie tych usług, które już istnieją, ale jednocześnie jest to milowy krok naprzód w zakresie wsparcia tej opieki ze strony państwa.

Jednocześnie Wynne nie zapomniała zaatakować swego głównego rywala w czerwcowych wyborach, jakim się stał lider Konserwatystów, Doug Ford.

- To, co sugeruje Ford cofa status quo w prowincji o wiele lat – straszyła liderka Liberałów.

Partia Forda prowadzi zdecydowanie w sondażach przedwyborczych, a notowania partii Wynne gwałtownie spadają i osiągnęły rekordowo niski poziom 13% poparcia.

Wynne powiedziała, że jej szczegółowe plany, które zostaną podane w szczegółach w chwili ogłaszania budżetu prowincji 28 marca, pomogą rozwiązać wyzwania, które stoją przed mieszkańcami Ontario. Pochwaliła liderkę NDP, Andreę Horwath za niektóre z pomysłów, które według Wynne powstały z myślą o ludziach.

O pomysłach Horwath pisaliśmy w Bejsmencie TUTAJ.

- Lubię niektóre z jej pomysłów – powiedziała Wynne – To ten sam impuls, aby prawdziwie odpowiedzieć na niepokoje, jakie odczuwają ludzie. Propozycje Douga Forda nie rozwiążą tych problemów.

Lt. Gov. Elizbeth Downdeswell

Lt. Gov. Elizbeth Downdeswell

Przemówienie odczytane z tronu przez Lt. Gov. Elizbeth Downdeswell nie zawierało konkretnych sum, które rząd zamierza przeznaczyć na wybrane przez siebie cele, ale sugeruje, że opieka zdrowotna pochłonie najwięcej środków według ustaleń nadchodzącego budżetu.

Rząd ogłosił także plany rozszerzenia programu OHIP Plus, które obecnie oferuje bezpłatne leki dla mieszkańców poniżej 25 roku życia twierdząc, że chce udostępnić program większej liczbie ludności.

- Plan naszego rządu w zakresie opieki zdrowotnej jest właściwą drogą dla ludzi w Ontario, ponieważ dobrobyt jest nierozerwalnie związany ze zdrowiem obywateli – czytała Lt. Gov. Dowdeswell w parlamencie na Queen’s Street.

Sytuacja jest poważna. W ubiegłym tygodniu Biuro Odpowiedzialności Finansowej Ontario (Financial Accountability Office) ostrzegło, że rosnąca i starzejąca się populacja wywiera ogromną presję na system opieki zdrowotnej w prowincji, a wydatki nie nadążają za potrzebami. Taka sytuacja musi skutkować pogorszeniem jakości opieki, gdyby nie była w znaczący sposób dofinansowana przez rząd prowincji.

Problem w tym, że wydatki na opiekę zdrowotną rosną nieproporcjonalnie do ilości pieniędzy, jakie jest w stanie wygenerować gospodarka Ontario. W 2012 roku rząd próbował spowolnić wydatki na opiekę zdrowotną poprzez ustawowe narzucenie czteroletniego zamrożenia finansowania szpitali, co miało spowodować zwiększenie efektywności opieki medycznej i ograniczyć wzrost płac w tym sektorze. Skutkowało obniżeniem jakości usług medycznych, kolejkami w szpitalach, długim oczekiwaniem na operacje i zabiegi.

W reakcji na tę sytuację prowincja zwiększyła wydatki dzięki zastrzykowi gotówki w wysokości 6,9 miliarda dolarów wpompowanemu w służbę zdrowia w 2017 roku.

aamowa3Mowa tronowa zawierała również obietnice działań mające na celu zaradzenie kosztom opieki nad dziećmi, które zidentyfikowano jako “przeszkodę” dla wielu rodzin. Były też obietnice dotyczące późniejszego cyklu życia dziecka oferujące bezpłatną naukę tysiącom dzieci z mało zamożnych rodzin na renomowanych uniwersytetach.

Rząd zapowiedział, że budżet na 2018 rok będzie miał deficyt w wysokości jednego procenta PKB i ma wynieść 8 miliardów dolarów. Ma on wyznaczyć „jasną ścieżkę” do osiągnięcia w przyszłości równowagi.

Przywódca Konserwatystów w Ontario, Doug Ford, skomentował poczynania obecnego rządu mówiąc, że prowincja nie może sobie pozwolić na obietnice Liberałów, które oznaczają miliardy nowych wydatków i długów.

- Dziś premier Ontario podpisała wiele czeków – powiedział Ford – Spoglądając na finanse mogę powiedzieć, że Liberałowie próbują kupić wasze głosy zaciągając ogromne kredyty, zamiast próbować naprawić gospodarkę prowincji.

Z kolei liderka NDP przyrównała plany Liberałów do swojej własnej platformy wyborczej, która między innymi ma gwarantować bezpłatną opiekę dentystyczną wszystkim mieszkańcom, których w prowincji mieszka obecnie około 4,5 miliona.

- Różnica polega na tym, że Nowi Demokraci faktycznie wierzą w swój plan i będą go realizować po wyborach – powiedziała Horwath przypominając, że Liberałowie często zapominają o swoich obietnicach zaraz po wygranych wyborach.

Horwath powiedziała, że pieniądze na program powszechnej opieki stomatologicznej i bezpłatnych leków na receptę nazwany „Ontario Benefits” zostaną zebrane dzięki podwyżkom podatków od korporacji i osób zamożnych. Przyznała też, że w przypadku wygranej jej rząd dopuszcza wzrost deficytu budżetowego (zadłużanie prowincji na rzecz przyszłych pokoleń), choć nie podała żadnych szczegółów w tym zakresie.